Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Levičák, nebo Fujimoriho dcera

Česko

Prezidentské volby v Peru – Šance vyhrát má i Fujimorová, dcera bývalého prezidenta a dnes vězně

Průzkumy před nedělními prezidentskými volbami v Peru favorizují populistu Ollantu Humalu. Na paty mu šlape dcera bývalého prezidenta Fujimoriho.

LIMA/PRAHA Ještě před několika týdny to vypadalo, že se Peruánci vrátí při volbách prezidenta k Alejandru Toledovi, který zemi vedl pět let od roku 2001. I experti se shodli na tom, že by to nebyla špatná volba. Jenže pak se na veřejnosti objevily zprávy o jeho závislosti na alkoholu a na kokainu, což sice vehementně popřel, ale lidi už nepřesvědčil. Není divu: před devíti lety stejně vehementně popíral, že má nemanželskou dceru, a nakonec byl nucen vyjít s pravdou ven a přiznat se k otcovství.

Týden před volbami se na Toledovo místo v žebříčku popularity prodrali Keiko Fujimorová a Ollanta Humala. Všechno nasvědčuje tomu, že největší šance postoupit z nedělního prvního kola voleb mají právě oni dva. Prvně jmenovaná je dcera bývalého prezidenta Alberta Fujimoriho a řada pozorovatelů ji podezírá z toho, že kandiduje jen proto, aby vymohla amnestii pro svého otce, který si odpykává pětadvacetileté vězení za korupci a porušování lidských práv (viz článek vpravo). Ollanta Humala je bývalý voják a na prezidenta kandidoval už před pěti lety.

„Obojí by byla katastrofa“ V posledních pěti letech zastával prezidentský úřad Alan García, který si tentokrát vedl mnohem lépe než v 80. letech, kdy byl prezidentem zvolen poprvé. Spekulace o tom, jestli si v rámci své partaje Americká lidová revoluční aliance (APRA) vybere svého nástupce, jako to v nedávné minulosti udělali například kolumbijský prezident Álvaro Uribe nebo Luiz Inácio Lula da Silva v Brazílii, vzaly za své s poklesem jeho popularity (dnes ho v úřadu schvaluje jen cca 26 procent Peruánců).

Ekonomika, kterou nastartoval už Fujimori, sice šlape, Peru má přesto celou řadu problémů. Plná pětina lidí stále ještě nemá vodovod a téměř pětina dětí trpí podvýživou a nedostává se jim lékařské péče. Země je navíc stále ještě největším vývozcem kokainu na světě, a i když patří mezi bezpečné, počet vražd se v posledních šesti letech ztrojnásobil.

Samotné Peruánce dnes nejvíc trápí korupce a pocit, že z ekonomického boomu těží jen několik vyvolených. S uplácením slibuje zatočit Humala, který je z pětice kandidátů zdaleka nejlevicovější (nijak se netají přátelstvím s venezuelským lídrem Hugem Chávezem). Vyrukoval s plánem „národní tržní ekonomiky“, což je jen obměna toho, s čím přišel Chávez ve Venezuele nebo Evo Morales v Bolívii. Cílí totiž hlavně na zahraniční majitele dolů a vrtů. Humala jim je nechce brát, navrhuje jen „přehodnotit“ stávající smlouvy, které s nimi stát uzavřel, a u těch nevýhodných dojednat nové podmínky.

Těžko říct, co čekat od Keiko Fujimorové krom toho, že bude chtít dostat z vězení svého stárnoucího otce. Časopis The Economist soudí, že ji lze vzhledem k napojení na bývalé elity jen těžko považovat za garantku demokracie a vlády práva. Peruánský spisovatel a nositel Nobelovy ceny Mario Vargas Llosa varuje před ní i před Humalou. „Obojí by byla pro Peru katastrofa,“ řekl televizní stanici CNN.

Poslední průzkumy, které včera zveřejnila agentura Reuters, přisuzují Humalovi zisk 29 procent hlasů, což je sice méně než 50 procent, která jsou potřeba, aby vyhrál hned v prvním kole, ale o plných sedm procentních bodů víc, než kolik by získala jeho největší rivalka Fujimorová. Druhé kolo voleb se uskuteční 5. června.

***

Peruánský zázrak

* „Zčásti je to výsledek práce zákonodárců, zčásti prostě štěstí,“ konstatovala ve své nedávné studii o Peru Světová banka. Peruáncům se povedl malý zázrak. Země má jednu z nejlépe nastartovaných ekonomik v Latinské Americe. Jen v posledních deseti letech rostl hrubý domácí produkt zhruba o 5 procent ročně. V roce 2006 se dokonce zrychlil na 7 procent ročně, a to navzdory začínající světové krizi.

* Co je nejdůležitější: rok co rok klesá počet lidí, kteří žijí na hranici chudoby – zatímco v roce 2004 činil jejich podíl 49 procent, před dvěma lety už jen 35 procent. V každoroční zprávě OSN o vývoji lidstva, kterou tvoří žebříček zemí sestavovaný podle příjmů, délky života a úrovně vzdělání, Peru poskočilo o 24 míst. Vede si lépe než například Venezuela Hugo Cháveze.

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...