Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Levice definitivně schválila zákoník práce

Česko

  15:19
Praha - Sněmovna dnes hlasy sociálních demokratů a komunistů přehlasovala prezidentské veto a prosadila nový zákoník práce. Podnikatelé a pravicoví poslanci novele vyčítají, že sníží konkurenceschopnost firem a zvýší nezaměstnanost.

Zákoník práce foto: Jan Zátorský, Lidové noviny

Sociální demokraté a komunisté přehlasovali prezidentské veto a znovu prosadili zákoník práce. Zastánci tohoto sporného zákoníku považují normu za moderní a tvrdí, že umožňuje větší smluvní volnost, ale zároveň zachovává nezbytnou úroveň ochrany zaměstnanců. Naopak kritici pravicových politiků a podnikatelů soudí, že předloha snižuje
konkurenceschopnost firem, zvyšuje náklady zaměstnavatelů, snižuje možnost najít lidem práci a je výhodná jen pro některé odborové skupiny.

Kritikům vadí v zákoníku například pasáž, podle níž by kolektivní smlouvu mohla uzavřít jen největší odborová skupina. Nelíbí se to ani menším odborovým centrálám, Federace strojvůdců kvůli tomu nedávno stávkovala. Naopak akci na podporu zákoníku v pondělí uspořádalo Odborové sdružení železničářů. Odboráři cestujícím rozdávali letáky a na devíti velkých nádražích v celé republice zdržovali odjezd některých vlaků.

Některé změny v zákoníku práce

• Řídí se zásadou: Co není zakázáno, je dovoleno. Nynější norma naopak
vyznávala heslo: Co není dovoleno, je zakázáno.

• Usnadňuje propouštění. Zaměstnavatel nebude muset propouštěným
zaměstnancům nabízet nové vhodné místo. Propuštění zdravotně postiženého
musí firma oznámit úřadu práce.

• Zavádí větší smluvní volnost a posiluje úlohu kolektivních smluv. Mnohé
záležitosti si budou moci zaměstnanci a zaměstnavatelé dojednat právě v
kolektivních smlouvách a dalších dohodách.

• Zavádí konta pracovní doby. Firmy by mohly využívat své pracovníky tehdy,
když by pro ně měly práci. V době s menším počtem zakázek by lidé měli
pracovní dobu kratší.

Také Českomoravská konfederace odborových svazů předlohu podporuje. Odborový svaz KOVO předminulý týden pohrozil důraznějšími protesty, pokud by zákoník nebyl přijat. Někteří z členů svazu KOVO dnes přišli normu podpořit přímo před budovu dolní komory parlamentu. Podle odpůrců zákoníku je však část předpisu v rozporu s Ústavou - jde o pasáž, podle níž by odbory mohly při ohrožení bezpečnosti práce rozhodovat o zastavení výroby. Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD) ale uvedl, že stejné ustanovení je i v nyní platné legislativě.Hospodářská komora je na základě výsledku dnešního hlasování sněmovny připravena podat návrh Ústavnímu soudu na zrušení některých paragrafů nového Zákoníku práce, řekl prezident komory Jaromír Drábek. Až norma vyjde ve sbírce zákonů, předá podle něj komora návrh na přešetření pasáží, které umožňují odborovým organizacím zasahovat do přímého řízení firem, aniž by zároveň nesly odpovědnost.  Prezident Václav Klaus zdůvodnil své veto tím, že nový zákoník je nemoderní, není liberální a nezaručí potřebné změny. Kodex podle něj posiluje nerovnost mezi zaměstnavateli a zaměstnanci, a to ve prospěch zaměstnanců.

Zákoník zavádí například takzvaná konta pracovní doby. Firmy by mohly využívat své pracovníky tehdy, kdy by pro ně měly práci. V době s menším počtem zakázek by lidé měli pracovní dobu kratší. Celkový odpracovaný čas by se sčítal v kontech pracovní doby, nepřesáhl by ale dosud obvyklé množství.

Pokud volby vyhraje ODS, zákoník změní

Norma má nabýt účinnosti 1. ledna 2007. Poslankyně a stínová ministryně práce a sociálních věcí Alena Páralová již dříve uvedla, že ODS by v případě, že na to po volbách bude mít dost sil, kodex změnila. Za lež ale dnes označila informace, podle nichž chtějí občanští demokraté zákoník práce zrušit. Tento text je ale špatný a zaměstnancům ublíží, řekla.
Pro zákoník dnes hlasovalo 107 ze 179 přítomných. Podle elektronického záznamu byl pro i poslanec ODS Jiří Bílý, který ale vzápětí uvedl, že šlo o omyl a že normu odmítá.
Autoři: ,