Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Nečas: Paralyzování ÚSTR v Senátu souvisí s námluvami ČSSD s KSČM

Česko

  16:00
PRAHA - Premiér Petr Nečas zkritizoval počínání Senátu při volbě vedení Ústavu pro studium totalitních režimů. Zákonodárci totiž prosadili do rady ústavu politologa Jana Bureše a kandidáta pravice dál nepustili. Za společným hlasováním v Senátu vidí premiér politické námluvy ČSSD a KSČM.

Předseda vlády Petr Nečas. foto: ČTK

"Rozhodnutí Senátu, kde nebyl zvolen kandidát Poslanecké sněmovny do rady Ústavu pro studium totalitních režimů Jiří Liška, a naopak byl zvolen pouze další kandidát satelitu ČSSD Masarykovy demokratické akademie Jan Bureš, pokládám za další nehoráznou demonstraci síly senátorského klubu ČSSD pod taktovkou Jiřího Dienstbiera," ohradil se Nečas proti poslednímu hlasování o ÚSTR v Senátu.

Premiér se také zmínil o zneužívání Senátu k politickým námluvám. Kroky horní komory pak označil předseda vlády za nezákonné, neboť podle něj utlumení činnosti ústavu, o které údajně ČSSD společně s KSČM usiluje, je v rozporu se zákonem.

"Mám důvodnou obavu, že dalším krokem má být úplná paralyzace Ústavu pro studium totalitních režimů ještě před volbami jako splnění podmínky povolební spolupráce s KSČM. Stále otevřenější příprava na odvolání dosavadního ředitele Daniela Hermana, stejně jako reorganizační plány na převedení digitalizace z Ústavu na Archiv a jejího následného utlumení, což je mimochodem v rozporu se zákonem, jsou toho zřetelnými signály," píše Nečas v tiskové zprávě.

Autor:

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč