Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kuba dal náměstkům téměř milion, platy tají už jen Nečasův aparát

Česko

  7:00
PRAHA - Poslední ministerská informační pevnost padla. Ministr Martin Kuba (ODS) po třech týdnech odtajnil, jaké odměny udělil svým náměstkům. Z centrálních úřadů už tak zůstává jediná instituce, která informace o platech vysoce postavených státních úředníků odmítá zveřejnit - Nečasův Úřad vlády.

Premiér Petr Nečas a ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Server Lidovky.cz oslovil s pomocí zákona o svobodném přístupu k informacím všechna ministerstva už na konci loňského roku. Po první vlně žádostí zůstala tříčlenná mlčenlivá koalice: Kubovo ministerstvo, ministerstvo zdravotnictví vedené Leošem Hegerem (TOP 09) a Úřad vlády Petra Nečase (ODS). Postupně se ale rozdrobila. Nejprve odpověděl Heger a nyní už i Kuba.

 Svým náměstkům loni udělil až čtvrt milionové odměny. „Odborníci na energetiku, zahraniční obchod či průmysl jsou v soukromé sféře velmi žádaní. Přesto se ministerstvu daří je udržet, i když mají řadu jiných pracovních nabídek. Při elementárním srovnání platů odborníků na podobných pozicích právě v energetickém odvětví není státní sektor konkurenceschopný," říká k výši prémií Kuba. "Jestliže si však chce stát udržet své experty, kteří jsou navíc v případě ministerstva dlouholetí loajální profesionálové, pracující vysoce nad rámec standardních povinností, musí je umět alespoň částečně finančně ohodnotit," dodává Kuba. Konkrétní jména ovšem k funkcím nepřiřadil. A to navzdory tomu, že v Česku padlo hned několik rozsudků, podle nichž musí úřady u vysoce postavených úředníků zveřejnit kompletní informaci, tedy včetně celého jména.

Platy náměstků ministr průmyslu v roce 2012
Funkce Celkový plat z toho odměna
Náměstek 1  1 186 000 250 000
Náměstek 2      918 240 250 000
Náměstek 3      998 560 100 000
Náměstek 4 1 150 280 260 000

Kuba přitom převzal tři náměstky, kteří působili už za předchozích ministrů: Jiří Jirka, Bedřich Danda a Milan Hovorka. V květnu 2012 jmenoval Kuba za náměstka i Pavla Šolce, jenž do té doby působil jako vedoucí ministerských poradců.

Ani jeden z nich se však nedostal do TOP 10 náměstků s nejvyššími prémiemi. Největší benefit - 335 tisíc - si totiž vysloužil exnáměstek ministra práce Vladimír Šiška, a to navzdory tomu, že si jej z úřadu odvedla protikorupční policie. Následoval jej neidentifikovaný náměstek ministra financí a náměstek ministra vnitra Jaroslav Hruška s tří set tisícovou odměnou (celý žebříček si prohlédněte ZDE). Na opačném konci žebříčku, který sestavil server Lidovky.cz, skončili náměstci ministra dopravy. Přestože spravují mezi ministerstvy čtvrtý největší rozpočet, loni k řádnému platu dostali celkem 20 tisíc korun (více čtěte ZDE).

Veřejný zájem? Kdepak

Přestože soudní praxe poslední měsíců neumožňuje jiný výklad, Nečasův Úřad vlády stále platy svých zaměstnanců tají. "Informace o platových poměrech konkrétních zaměstnanců nevypovídají nic o transparentnosti vynakládání veřejných prostředků Úřadem vlády a nepřispěly by k informování společnosti ve věci veřejného zájmu a k realizaci dohledu veřejnosti nad výkonem státní správy," pokoušel se úředník (a bývalý novinář) Michal Schuster v oficiální odpovědi vysvětlit, proč Úřad vlády nezveřejní platy vedení Strakovy akademie. Ignoruje tím nejen starší rozsudky nejvyšších soudů, ale i metodický pokyn, který nedávno vypracovalo ministerstvo vnitra.

Jediný, kdo nezveřejnil platy, je zatím Úřad vlády pod vedením Petra Nečase.

Jediné, co Nečasův úřad uvolnil, jsou data o odměnách v posledním čtvrtletí loňského roku. Ale ani u těchto údajů nenabízí transparentní přehled. Strakova akademie totiž zveřejnila pouze souhrnnou sumu: 415 zaměstnanců našlo na výplatní pásce 9 060 000 korun, což v průměru vychází na dvacet tisíc korun. Nakolik se z toho průměru vymykaly benefity Nečasovy pravé ruky Jany Nagyové, je možné jen spekulovat. Už jednou přitom výše jejího platu vyvolala poprask, to když - neoficiálním kanálem - uniklo, že předloni v březnu měla na výplatní pásce celkem 273 tisíc hrubého, tedy asi 190 tisíc korun čistého. Březnová odměna činila 190 tisíc, lednová 100 tisíc.

Více se o loňský platech náměstků dozvíte v této inventuře:

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!