Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kuba dal náměstkům téměř milion, platy tají už jen Nečasův aparát

Česko

  7:00
PRAHA - Poslední ministerská informační pevnost padla. Ministr Martin Kuba (ODS) po třech týdnech odtajnil, jaké odměny udělil svým náměstkům. Z centrálních úřadů už tak zůstává jediná instituce, která informace o platech vysoce postavených státních úředníků odmítá zveřejnit - Nečasův Úřad vlády.

Premiér Petr Nečas a ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Server Lidovky.cz oslovil s pomocí zákona o svobodném přístupu k informacím všechna ministerstva už na konci loňského roku. Po první vlně žádostí zůstala tříčlenná mlčenlivá koalice: Kubovo ministerstvo, ministerstvo zdravotnictví vedené Leošem Hegerem (TOP 09) a Úřad vlády Petra Nečase (ODS). Postupně se ale rozdrobila. Nejprve odpověděl Heger a nyní už i Kuba.

 Svým náměstkům loni udělil až čtvrt milionové odměny. „Odborníci na energetiku, zahraniční obchod či průmysl jsou v soukromé sféře velmi žádaní. Přesto se ministerstvu daří je udržet, i když mají řadu jiných pracovních nabídek. Při elementárním srovnání platů odborníků na podobných pozicích právě v energetickém odvětví není státní sektor konkurenceschopný," říká k výši prémií Kuba. "Jestliže si však chce stát udržet své experty, kteří jsou navíc v případě ministerstva dlouholetí loajální profesionálové, pracující vysoce nad rámec standardních povinností, musí je umět alespoň částečně finančně ohodnotit," dodává Kuba. Konkrétní jména ovšem k funkcím nepřiřadil. A to navzdory tomu, že v Česku padlo hned několik rozsudků, podle nichž musí úřady u vysoce postavených úředníků zveřejnit kompletní informaci, tedy včetně celého jména.

Platy náměstků ministr průmyslu v roce 2012
Funkce Celkový plat z toho odměna
Náměstek 1  1 186 000 250 000
Náměstek 2      918 240 250 000
Náměstek 3      998 560 100 000
Náměstek 4 1 150 280 260 000

Kuba přitom převzal tři náměstky, kteří působili už za předchozích ministrů: Jiří Jirka, Bedřich Danda a Milan Hovorka. V květnu 2012 jmenoval Kuba za náměstka i Pavla Šolce, jenž do té doby působil jako vedoucí ministerských poradců.

Ani jeden z nich se však nedostal do TOP 10 náměstků s nejvyššími prémiemi. Největší benefit - 335 tisíc - si totiž vysloužil exnáměstek ministra práce Vladimír Šiška, a to navzdory tomu, že si jej z úřadu odvedla protikorupční policie. Následoval jej neidentifikovaný náměstek ministra financí a náměstek ministra vnitra Jaroslav Hruška s tří set tisícovou odměnou (celý žebříček si prohlédněte ZDE). Na opačném konci žebříčku, který sestavil server Lidovky.cz, skončili náměstci ministra dopravy. Přestože spravují mezi ministerstvy čtvrtý největší rozpočet, loni k řádnému platu dostali celkem 20 tisíc korun (více čtěte ZDE).

Veřejný zájem? Kdepak

Přestože soudní praxe poslední měsíců neumožňuje jiný výklad, Nečasův Úřad vlády stále platy svých zaměstnanců tají. "Informace o platových poměrech konkrétních zaměstnanců nevypovídají nic o transparentnosti vynakládání veřejných prostředků Úřadem vlády a nepřispěly by k informování společnosti ve věci veřejného zájmu a k realizaci dohledu veřejnosti nad výkonem státní správy," pokoušel se úředník (a bývalý novinář) Michal Schuster v oficiální odpovědi vysvětlit, proč Úřad vlády nezveřejní platy vedení Strakovy akademie. Ignoruje tím nejen starší rozsudky nejvyšších soudů, ale i metodický pokyn, který nedávno vypracovalo ministerstvo vnitra.

Co tají Nečas, Kuba a Heger?

Jediný, kdo nezveřejnil platy, je zatím Úřad vlády pod vedením Petra Nečase.

Jediné, co Nečasův úřad uvolnil, jsou data o odměnách v posledním čtvrtletí loňského roku. Ale ani u těchto údajů nenabízí transparentní přehled. Strakova akademie totiž zveřejnila pouze souhrnnou sumu: 415 zaměstnanců našlo na výplatní pásce 9 060 000 korun, což v průměru vychází na dvacet tisíc korun. Nakolik se z toho průměru vymykaly benefity Nečasovy pravé ruky Jany Nagyové, je možné jen spekulovat. Už jednou přitom výše jejího platu vyvolala poprask, to když - neoficiálním kanálem - uniklo, že předloni v březnu měla na výplatní pásce celkem 273 tisíc hrubého, tedy asi 190 tisíc korun čistého. Březnová odměna činila 190 tisíc, lednová 100 tisíc.

Více se o loňský platech náměstků dozvíte v této inventuře:

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!