17. srpna 2015 14:57 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Exnáměstka Vězeňské služby Líbala zadržela GIBS. Je obviněn z korupce

Bývalý náměstek Vězeňské služby Tomáš Líbal. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý náměstek Vězeňské služby Tomáš Líbal. | foto: Vězeňská služba

PRAHA Generální inspekce bezpečnostních zdrojů v pondělí zadržela šéfa litoměřické věznice a někdejšího ekonomického náměstka Vězeňské služby Tomáše Líbala. Čelí podezření z korupce, podle zdroje serveru Lidovky.cz jde o miliony korun a vydírání.

„Zadržený je podezřelý, že se pokusil vydírat a uplácet současného generálního ředitele Pavla Ondráška. Generální ředitel Ondrášek na případ upozornil a podílel se na jeho objasnění. Vzhledem k probíhajícímu vyšetřování nelze zatím sdělovat další informace. Jde o nejzávažnější případ korupce ve vězeňské službě za uplynulých 25 let,“ stojí v prohlášení Vězeňské služby.

Ondrášek uvedl, že už po svém nástupu do funkce se stal nepohodlným určitým zájmovým skupinám a politikům, protože prohlásil, že prověří všechny zakázky Vězeňské služby a že bude usilovat o to, aby za jeho působení byly zakázky transparentní. „Do této kampaně proti mně se zapojila i některá média, zpochybňována byla především moje personální rozhodnutí. Dnešní události ukazují, že tato moje rozhodnutí byla správná,“ zdůraznil.

„Byla velká snaha a velký tlak na mou osobu, abych vrátil do funkcí lidi a zaměstnance z bývalého vedení Vězeňské služby. Pokud bych toto udělal, přestaly by vůči mně určité negativní reportáže a přestala by být diskreditována moje osoba. Jako bonus mi byla přislíbena určitá finanční provize ve výši několika milionů korun,“ tvrdí.

Líbal, který na generálním ředitelství působil za Ondráškova předchůdce Petra Dohanala, skončil ve funkci ekonomického náměstka generálního ředitele Vězeňské služby loni v srpnu. Ondrášek jeho místo zrušil v rámci reorganizace řízení sboru.

„Mohu pouze potvrdit, že ve vztahu k Vězeňské službě provádí Generální inspekce bezpečnostních sborů úkony trestního řízení,“ uvedla bez dalších podrobnosti mluvčí inspekce Radka Sandorová. 

Šéf vězeňské služby Pavel Ondrášek

Šéf vězeňské služby Pavel Ondrášek

Mluvčí litemořické věznice Jaroslav Kindl pro server Lidovky.cz uvedl, že akce probíhá už od odpoledních hodin.

Ministr o kauze věděl

Ministra spravedlnosti Roberta Pelikána korupční kauza nepřekvapuje. „Je dobře, že se policie do Vězeňské služby podívá trochu hlouběji,“ řekl pro server Lidovky.cz. „Pokud tam někdo kradl, měl by to státu zase vrátit,“ dodal.

Pelikán bude trvat na co nejrychlejším prošetření celé kauzy. „Podezření ohledně zakázek ve Vězeňské službě se neobjevují poprvé, sami jsme se některými zabývali,“ podotkl.

Ministr byl o korupčním případu Ondráškem od samého počátku informován. Šéf Vězeňské služby prý také čelil od svého jmenování mnohým osobním útokům. „Některé byly dosti nevybíravé. Směřovaly nejen vůči mně ale i mé rodině,“ tvrdí Ondrášek.

Trestní oznámení kvůli údajně předražené zakázce na kuchyňské technologie z Dohnalových dob podalo nové vedení Vězeňské služby před rokem. Ministerstvo kvůli tomu zastavilo řízení o Dohnalově rozkladu proti odvolání z funkce, Dohnal ovšem od počátku odmítal, že by s ním kauza jakkoliv souvisela. I samotná inspekce následně sdělila ministerstvu, že její šetření se týká pracovníků odboru logistiky generálního ředitelství Vězeňské služby, nikoliv Dohnala.

jzlJakub Zelenka, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!