Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

O osudu Liberty stále není jasno, komplikuje se i jednání o kolektivní smlouvě

Tisková konference po setkání nového hejtmana Josefa Bělici s odboráři a zástupci vedení ostravské hutí Liberty. foto: Darek Štalmach, MF DNES

Pět měsíců po přerušení provozu ve společnosti Liberty Ostrava stále není jasno o jejím dalším osudu. Firma sice připravila restrukturalizační plán, ale ten stále čeká na schválení soudem. Verdikt oddálilo čekání na vypršení lhůty pro podávání námitek proti jeho přijetí. Ta skončila minulý týden. Námitku už podala firma Tameh Czech, která Liberty dodávala energie. Plán je podle ní nereálný. Komplikuje se i vyjednávání o nové kolektivní smlouvě.
  13:48aktualizováno  14:24

Zda soud restrukturalizační plán schválí, se dá odhadovat jen těžko. Hlavní bude, zda firma zajistí dostatek financí.

„V pátek o půlnoci vypršela lhůta pro podávání námitek, soud ještě čeká, zda nějaké nedojdou například poštou. Například zahraniční věřitelé totiž nemusí mít zřízenu datovou schránku,“ vysvětlil důvody čekání mluvčí Krajského soudu v Ostravě Igor Krajdl.

Ivo Štěrba za Liberty uvedl, že lhůta pro vznášení námitek věřitelů k restrukturalizačnímu už uplynula a firma konečné rozhodnutí soudu očekává v nejbližších dnech.

„Navrhovaný plán vyvolává vážné obavy, zejména kvůli nejistotě ohledně emisních povolenek, nejasnému finančnímu plánu a nereálné době instalace nového energetického komplexu,“ řekl mluvčí Tamehu Patrik Schober.

Podle posledních informací Liberty nezaplatila například sociální a zdravotní pojištění státu a dále se opozdila i se splátkou dluhu pojišťovně EGAP. Problémů s financemi přitom měla huť podle informací MF DNES více. Na hranici velkého problému se měla ocitnout například při platbách za vodu.

A silný tlak na maximální snížení nákladů je znatelný také v komunikaci se zaměstnanci. Ve firmě totiž ke 30. červnu končí kolektivní smlouva a vyjednávání o nové naráží na protesty odborářů.

„Zaměstnavatel v rámci jednání o mzdové části kolektivní smlouvy přišel s požadavkem na snížení tarifů o 25 procent, za odbory požadujeme navýšení mezd o 15 procent,“ konstatoval odborový předák Liberty Ostrava Petr Slanina.

„Podle toho, že zaměstnavatel ve svém restrukturalizačním plánu slibuje vyplatit věřitelům 100 procent pohledávek, to vypadá, že jej asi mají zaplatit zaměstnanci,“ dodal.

Vedení firmy tlak na snižování platů potvrdilo. „Abychom se mohli vrátit k ziskovému provozu, musíme přistupovat k dočasně nepříjemným krokům,“ konstatoval Victor Theuns, generální ředitel skupiny Liberty pro prvovýrobu.

Soudní moratorium

Před věřiteli, kterých je okolo 1 300, chrání huť Liberty moratorium vyhlášené soudem. Liberty uvedla, že ke konci února eviduje celkové závazky zhruba za 16,4 miliardy korun.

Liberty oznámila, že další spolupráci s Tamehem nepředpokládá, a uvedla, že je v pokročilé fázi přípravy nového energetického komplexu, který jí zajistí energie.

Schober podotkl, že notář Josef Kawulok, který potvrdil, že restrukturalizační plán Liberty Ostrava oficiálně schválila potřebná většina oprávněných věřitelů, jedná ve střetu zájmů. Na výsledku hlasování měl totiž podle něho vlastní zájem, protože je jedním z věřitelů Liberty.

Štěrba dnes sdělil, že v provozech huti pokračuje postupné nabíhání výroby. „Na hrubé válcovně jsme z dovezených sochorů úspěšně vyválcovali 1 100 tun výrobků. Vyrábíme také na provozech svodidel a důlních výztuží, zinkovně a na svařovně,“ uvedl Štěrba.

Rozhodnutí o překážkách na straně zaměstnavatele, kvůli nimž zaměstnanci nemohou chodit do práce, firma v půlce května prodloužila do 30. června.

8. dubna 2024

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!