Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Líčí na „špatné“ strávníky

Česko

Jídlo ve školách: Kuchyně se mění k lepšímu, žáci méně, nejedí zdravé potraviny

BRNO Neidentifikovatelné suroviny a univerzální (ne)chuť. Vzpomínky rodičů dnešních dětí na školní obědy nebývají radostné. Školní kuchyně se už však proměnily. Doplnily je salátové bary, počítačové objednávky a další novinky. Vše směřuje ke zdravé výživě, i když ne právě mílovými kroky.

Odborníci například vytýkají to, že školní kuchyně využívají málo potravin pocházejících z ekologického zemědělství. „Funguje to jenom tam, kde si to prosadí rodiče nebo kde mají mimořádně aktivní kuchaře,“ připouští Tomáš Václavík ze sdružení Green marketing, které se právě propagací biopotravin zabývá. „Není to cena, která většímu využití biopotravin brání, spíše nevědomost,“ poznamenal. Otom, jestli mají odborníci pravdu, se už zakrátko přesvědčí v několika vybraných jihomoravských školách. Krajský úřad totiž zadal propagační kampaň, která by měla studenty středních škol přesvědčit o zdravější výživě. „Aby měla smysl, není teď dobré uvádět konkrétní školy, kde se uskuteční. Odstartuje s novým školním rokem,“ poznamenal vedoucí odboru zdravotnictví Josef Drbal.

Součástí má být například ověření, jak pravidelně se děti stravují, zda si za peníze od rodičů nekupují jídla v provozovnách rychlého občerstvení a podobně.

Jihomoravští hygienici už dříve potvrdili například to, že polovina středoškoláků má nevhodné složení stravy. A také si stěžují, že jim nechutná jídlo ve školních jídelnách, což ale podle odborníků není pravdivé. „Stává se, že děti klidně vyhodí celou porci a ani neochutnají,“ upozorňuje odborná referentka pro školní stravování brněnského magistrátu Anna Packová. „A často se to týká právě zdravých potravin, jako jsou ryby či zelenina. Rovnou to zavrhnou jako něco, co není dobré. Chtělo by to větší osvětu a taky výchova doma v tomto směru trošku pokulhává,“ doplnila. Školní jídelny v Brně jsou přitom podle ní na velmi dobré, ne-li výborné úrovni. Radikálně se mění skladba jídelních lístků a stoupá i kvalita pracovníků.

Na jejich kuchařském umu, ale i vtipu, jak dostat na jídelníček co nejvíce zdravých potravin, záleží nejvíc. „Říkám tomu kulinářské kouzlení. Děti přiláká i chytře vymyšlený název. Nazvete-li řízek z mletého masa a s cizrnou hamburger, nebudou děti utíkat do fastfoodu,“ míní Zdeněk Hladík z Asociace kuchařů a cukrářů ČR, který včera předsedal porotě v soutěži o nejlepší brněnskou školní jídelnu.

Se zajímavou novinkou přišla nyní školní jídelna Kounicova, která zkouší prostřednictvím počítačového programu zapojit i rodiče malých strávníků. „Dostanou přístup do našeho systému a mohou si lépe pohlídat, aby jejich dítě jedlo tak, jak má, mohou mu i jídlo z daného výběru navolit. Na konci měsíce jim pak přijde textová zpráva s hodnocením, například Vaše dítě mělo málo zeleniny,“ vysvětlila vedoucí jídelny Vlasta Machálková.

***

Stává se, že děti klidně vyhodí celou porci a ani neochutnají

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...