Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Česko

Lidé ‚z ulice‘ bez objednání vnášejí zmatky do antigenního testování, registrovaní pak musejí čekat

Antigenní testování obyvatel na covid. foto: Anna Vavríková, MAFRA

Původní zpráva
Na zablácené příjezdové cestě do vnitřního dvora areálu Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) přešlapuje v neděli ráno fronta čítající zhruba deset lidí. Ke čtyřem plechovým budkám, v nichž jsou jedinci z řad veřejnosti bezplatně testováni i antigenními testy na koronavirus, je navádějí kovové zábrany. Proud lidí mají rozdělit na dvě skupiny: osoby s rezervací a bez ní. V podstatě všichni příchozí však dorazili bez předchozího zamluvení si termínu, druhý koridor tak zeje prázdnotou.
  10:52

Registrační systém na antigenní testy poskytuje firmám data pro cílení reklamy

Ačkoliv Petr už několik dní před testem vyplnil na internetu rezervační formulář, v avizovaný čas se na něj nedostalo. „Čekal jsem i dvacet minut poté, co jsem už měl jít na řadu. Byl jsem na tom stejně, jako kdybych si rezervaci nevyplnil. Na ty, kteří ji neměli, se dostalo ve stejnou chvíli, nebo dokonce i dřív,“ popsal Lidovky.cz svou zkušenost. Též jej zarazilo, že na místě znovu vyplňoval všechny údaje, které už nemocnici vepsal do online rejstříku, když si termín rezervoval.

Na vině je lidský faktor

Svým způsobem je situace ve VFN specifická, vedení jedné z největších pražských nemocnic se totiž rozhodlo nabídnout možnost nechat se otestovat i těm, kteří přijdou „z ulice“, bez objednání. Oproti tomu jiné nemocnice apelují na veřejnost, aby se na testy vždy registrovala.

„Bereme to tak, že někdo může potřebovat test z jakéhokoli důvodu rychle a zkrátka se neobjedná a jde. Tak to prostě je a tuto možnost chceme zachovat,“ vysvětlila pro Lidovky.cz Marie Heřmánková, mluvčí VFN. Pokud podle ní dojde ke zpoždění v proceduře, je na vině většinou lidský faktor – nejčastějším nešvarem u lidí s rezervací je jejich pozdní příchod, čímž se celý proces zpomalí.

Zároveň Heřmánková varovala, že v případě zvýšeného zájmu o testy v dané chvíli člověk bez zamluveného termínu riskuje, že se na něj nedostane.

„Stává se, že musíme frontu v nějakém bodě uzavřít a zbývající čekající poslat pryč,“ řekla. Veřejnost vyzvala k trpělivosti. „Děláme, co můžeme,“ dodala mluvčí.

Nedochvilní míchají pořadím

Antigenní testování bude podle ministerstva zdravotnictví pokračovat i po 15. lednu

V řadě jiných nemocnic, jež Lidovky.cz oslovily, však pro neplánované příchozí pacienty pochopení nemají a bez řádné rezervace jim testy neprovedou. „Bez objednání netestujeme, taková jsou pravidla,“ řekla Lucie Chytilová ze Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje, který provozuje pět nemocnic. Potvrdila, že nedochvilnost některých lidí míchá rezervačním pořadníkem, z čehož vznikají fronty čekajících.

Také jiné velké nemocnice odmítají riskovat nečekané přehlcení odběrných míst, bez předchozí rezervace termínu testy tak neprovedou ve fakultních nemocnicích v Motole, v Hradci Králové, Brně či v Olomouci.

Antigenní testování na covid.
Antigenní testování na covid.

Mluvčí plzeňské „fakultky“ Gabriela Levorová zmínila, že lidí, kteří dorazí bez předchozího objednání, je jen málo, a když už se dostaví, postupuje se prý individuálně podle vytíženosti testovacích kapacit. Ty však zvláště v menších špitálech nejsou nafukovací, jak podotkl například mluvčí Nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně Egon Havrlant. Doplnil, že i v případě příchodu bez rezervace je nutno pro pacienta vygenerovat kód, bez nějž není možné test provést.

NASAZENÍ ANTIGENNÍCH TESTŮ V ČESKU

■ Pro širokou veřejnost jsou antigenní testy spuštěné od 16. prosince, už předtím se jimi mohli nechat otestovat učitelé.

■ Ke 13. lednu bylo v Česku provedeno 1 115 113 antigenních testů, přičemž denně se jejich počet pohybuje obvykle v rozmezí 15 až 30 tisíc.

■ Nejvíce se lidé chtěli nechat otestovat po silvestrovských radovánkách, když 4. ledna dorazili k antigennímu testování v počtu přesahujícím hranici 51 tisíc lidí.

■ Antigenní testy využívají stejně jako PCR testy vzorek z výtěru nosohltanu.Oproti PCR metodě jsou však rychlejší, jejich vyhodnocení trvá okolo 15 minut.

■ Nejsou však tak přesné a pro potvrzení pozitivního výsledku je třeba ještě doplňkový PCR test.

„Tato procedura pak zaměstnává personál a ostatní zájemci o test musejí o to déle čekat. Pokud k odběrovým místům přicházejí lidé bez objednání, je to vždy nespravedlivé vůči těm, kteří se disciplinovaně objednají a právě oni na takovou neukázněnost druhých ve finále doplácejí,“ řekl Havrlant.

Podstoupit antigenní test může v intervalu jednou za pět dní kdokoliv z populace na 201 odběrných místech po celé republice, jejich seznam je na webové stránce ministerstva zdravotnictví. Původně se s tím mělo skončit s 15. lednem, vláda však protáhla termín na neurčito. Pořád gratis s možností neomezeného opakování. Rychlá metoda testování, jež vyjeví výsledek během čtvrt hodiny, dle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) „pomáhá snížit virovou nálož v populaci“.