Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Antigenních testů v Česku se od listopadu provedlo téměř 830 000. Nejvíc jich bylo 21. prosince

Antigenní testování na covid. foto: Anna Vavríková, MAFRA

Praha - Antigenních testů na covid-19 bylo od listopadu do 3. ledna provedeno téměř 830 000. Nejvíc jich podle zveřejněných dat bylo 21. prosince, kdy se takto nechalo vyšetřit více než 46 000 lidí. Za prosinec byla pozitivita antigenních testů přes pět procent, odhalily přes 26 700 nakažených. Z nich přes 10 300 bylo bez příznaků.
  10:56aktualizováno  13:38

Za stejnou dobu od začátku listopadu bylo PCR testů vyhodnocovaných v laboratoři přes 1,5 milionu. Od začátku epidemie loni v březnu to bylo více než 3,8 milionu.

Antigenní testování obyvatel na covid.
Sestra máchá tyčinku se vzorkem v roztoku poté, co stomatolog Jakub Studený ze...

V listopadu tvořily antigenní testy zhruba čtvrtinu všech testů, v prosinci přes 40 procent. Zároveň s tím ale klesá podíl testů nařízených praktickými lékaři a hygieniky. V říjnu lékaři poslali na vyšetřených 56 procent testovaných a hygienici 19 procent, v prosinci to bylo 39 a 13 procent. Preventivní a dobrovolné testy, většinou antigenní, tvořily poslední měsíc roku 43 procent. Pozitivní výsledek mělo v prosinci zhruba 30 procent lidí, kteří šli na test se žádankou od lékaře, a 20 procent od hygieniků.

Jak budou vypadat rezervace na očkování? Systém automaticky upřednostní rizikové jedince

Lidé s podezřením na nákazu novým typem koronaviru se od začátku epidemie vyšetřovali většinou metodou PCR, která počítá se zpracováním vzorku z nosohltanu v laboratoři. Metoda je podle odborníků velice přesná a citlivá, může ale odhalit virus i ve chvíli, kdy už nakažený není infekční. Postupně se tak upustilo od ukončování izolace nakaženého testem, povinnost skončila od září. Izolace nakažených se také zkrátila ze 14 na deset dní u lidí, kteří neměli poslední tři dny příznaky.

Na PCR test posílá nakažené z příznaky většinou praktický lékař, krajská hygiena ho může nařídit lidem, kteří byli s někým nakaženým v kontaktu. Je možné si také test zaplatit bez žádanky od lékaře či z hygieny, potřebný je například pro cestování.

Od listopadu se začalo testovat také antigenními testy, které jsou sice méně přesné, ale levnější. PCR test pro samoplátce stál ještě na jaře i několik tisíc korun, v květnu pak tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) stanovil maximální cenu na 1756 korun včetně úhrady odběru. Stejnou částku pak hradily i zdravotní pojišťovny za test, který nařídil lékař nebo krajská hygiena. Už tehdy některé laboratoře argumentovaly tím, že se jim pak testovat nevyplatí. Od letošního roku stanovily pojišťovny cenu na 1109 korun pro laboratoř a 167 korun za odběr z nosohltanu.

Se vzorkem z nosohltanu pracuje i antigenní testování. Metoda ale nevyžaduje zpracování v laboratoři, je tedy levnější a rychlejší. Výsledky ale nemusí být podle odborníků vždy tak přesné jako u PCR testu, pozitivní výsledky u lidí bez příznaků se tak ještě laboratorně potvrzují. Za antigenní test pojišťovny platí zhruba 350 korun.

V polovině listopadu začala testovat lůžková zařízení sociálních služeb, zejména domovy pro seniory. Test museli pravidelně podstupovat klienti i zaměstnanci, v současné době se už testují jen zaměstnanci. Od začátku prosince se mohli nechat antigenním testem dobrovolně otestovat pedagogičtí pracovníci, od 16. prosince pak i další veřejnost. Opakovat test je možné jednou za pět dní. Testují se také například sportovci z nejvyšších soutěží.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) test doporučoval zejména před návštěvou starších příbuzných během vánočních svátků. Původně mělo plošné antigenní testování skončit 15. ledna, bude ale pokračovat. Podle ministerstva se osvědčilo zejména pro odhalování nakažených bez příznaků.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat