7. března 2019 12:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lidé známkovali prezidenta Zemana. Oproti loňsku si pohoršil, jedničku by mu dala víc než třetina

Prezident republiky Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident republiky Miloš Zeman | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Lidé hodnotí práci prezidenta hůře než v loňském roce. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM. Jedničku nebo dvojku udělilo Miloši Zemanovi letos 36 procent dotázaných, přičemž loni v únoru to bylo 47 procent. Hodnocení premiéra zůstalo téměř stejné, podíl jedniček je mírně vyšší. Dlouhodobě nejlépe posuzují Češi práci městských a obecních úřadů. Naopak tradičně špatně jsou hodnoceny především výsledky privatizace, dále také činnost politických stran a podmínky života starých občanů.

V hodnocení práce prezidenta zaznamenala letos agentura nejvýraznější oslabení pozitivních hodnocení ze všech oblastí. Loni představovala práce hlavy státu druhou nejlépe hodnocenou oblast, v aktuálním průzkumu je na šestém místě. „V dlouhodobé perspektivě můžeme říci, že hodnocení práce prezidenta Miloše Zemana je více rozkolísané a proměnlivé v porovnání s hodnocením prezidenta Václava Klause, který významný propad zaznamenal až na závěr svého mandátu v reakci na kontroverzní krok s udělením amnestií,“ uvedli autoři průzkumu.

Lidé lépe hodnotí vnitropolitickou situaci

Upozorňují ale také, že jak hodnocení prezidenta, tak hodnocení premiéra je velmi vyhrocené, podíl „neutrálních“ trojek je v porovnání s ostatními oblastmi nízký.

Nejlépe lidé hodnotí práci obecních a městských úřadů, kterým polovina občanů dává jedničku nebo dvojku. Druhou nejlépe hodnocenou oblastí je činnost premiéra, jedničkou nebo dvojkou ho hodnotí přes dvě pětiny dotázaných. Dalšími nejlépe hodnocenými oblastmi jsou péče o bezpečnost občanů, možnost uplatnit vlastní schopnosti a kvalita zdravotní péče, pak následuje práce prezidenta.

Činnost vlády se umístila na desátém místě nejlépe hodnocených oblastí, jedničku nebo dvojku obdržela od 29 procent lidí. Jednou z mála oblastí, jejíž hodnocení je aktuálně mírně lepší než před rokem, je pak hodnocení vnitropolitické situace. V celkové hierarchii je ale stále mezi hůře hodnocenými oblastmi života společnosti. Činnost politických stran vnímají lidé setrvale kriticky. Meziročně hůře vnímají lidé situaci ve školství.

ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?