Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidé mi od rána volají s podporou, říká kritik restitucí Ledecký

Česko

  15:44aktualizováno  16:32
PRAHA - Nejnovějším kritikem církevních restitucí se stal zpěvák a vystudovaný právník Janek Ledecký. „Není žádný důvod, proč by měla být církev oproti ostatním restituentům nadřazená. Myslím si, že by to mělo být férové, to je celé,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Janek Ledecký v divadle Kalich foto: Viktor ChladLidové noviny

Ledecký se občansky angažoval již před pěti lety, kdy podpořil výzvu Petra Kratochvíla ke spravedlivějšímu rozdělování kulturních grantů v Praze. „Nakonec to byl úplně marný boj,“ vzpomíná zpěvák. Nyní sepsal petici odmítající vládní návrh zákona o vyrovnání s církvemi a věří, že tentokrát bude úspěšnější.

Lidovky.cz: Jak veřejnost reaguje na vaši petici? Podporují vás?
Od rána mi lidi volají a posílají sms. Nebyl jsem ještě na internetu, tam toho budu mít asi hromadu. Ptají se mě, kde ji můžou podepsat. Podpořili mě fajn lidi jako pan doktor Presl (jeden ze zakladatelů Drop In MUDr. Jiří Presl – pozn. red.). Lidé, kterých si vážím.

ČTĚTE VÍCE:

Lidovky.cz: Sbíráte tedy podporu i mezi známými jmény?
Rozhodně jsem to nechtěl postavit jako petici typu 'kdo se staví lepší tým osobností'. To není moje parketa. Aby se k tomu někdo vyjádřil, tak je potřeba se s tím trochu obeznámit. A to dá hodně času.

Lidovky.cz: Mnoho osobní už církevní restituce podpořilo. Vy jste je oslovil otevřeným dopisem. Odpověděl vám někdo?
Mně se zatím neozvali. Dopis sem jim neposílal, oslovil jsem je přes média. Tam jsem také našel reakci pana Urbana (zákon o vyrovnání s církvemi podpořil spisovatel Miloš Urban – pozn. red.), kde se odkopal úplně dokonale. Říká, že zákon nečetl, ale že ho podporuje, protože si myslí, že to je správné. A přesně to já napadám.

Lidovky.cz: Co konkrétně vám tedy na vyrovnání s církvemi vadí?
Je to politické rozhodnutí, stát není vázaný žádnou dohodou ani mezinárodní úmluvou a tak by se s tím mělo také nakládat. Zákon by měl být hlavně férový. Není žádný důvod, proč by měla být církev oproti ostatním restituentům nadřazená. Myslím si, že by to mělo být férové, to je celé.

Lidovky.cz: A co argument, že to, co bylo ukradeno, by mělo být také vráceno?
Církve nikdy nebyly suverénním vlastníkem majetku, který nyní mají dostat zpátky a to by podle mě mělo zůstat. Mělo by se pokračovat v odluce státu od církve, tak jak byla plánovaná za první republiky, respektive ještě za Rakouska. Myšlenka, kterou rozvinul Masaryk a ostatní politici v ní pokračovali.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Ale tím se ohání i vláda. Díky vrácenému majetku přece stát postupně přestane financovat církve a ty pak na státu nebudou závislé...
Právě ta doba, jak postupně a jak dlouho je bude stát financovat, je klíčová. Přijde mi také nemorální fakt, že církve mohou majetek okamžitě prodat a jsou osvobozeny z daně z prodané nemovitosti. Všichni restituenti, kteří dostali majetek v podobném duchu, tak měli omezená dispoziční práva na deset let. A pokud ho prodali, museli platit daň z převodu.

Lidovky.cz: Ačkoliv jste zpěvák, zákon hodnotíte z odborného hlediska. Věnoval jste se někdy právu profesionálně?
Právem se neživím, ale mám z něho doktorát, což znamená, že když začnu studovat nějaký zákon, tak mi to jde rychleji a souvislosti mi naskakují i po několika letech od školy. Ten zákon jsem také konzultoval i s jinými právníky a nechal si od nich poradit.

Lidovky.cz: Církevní restituce se staly tématem letošních krajských a senátních voleb. Co byste říkal na nabídku ČSSD účastnit se jejich kampaně? Přijde vám vkusná? Církve i vláda ji označují přirovnávají k nacistické propagandě...
Já bych se ani nenechal. Jsem v tomhle výrazně apolitický a to bych si rád uchoval. Volební kampaně jednotlivých stran nevímám a hodnotit je nechci. K církevním restitucím jsem se vyjádřil jako občan.

Lidovky.cz: Angažoval jste se politicky někdy dříve?
Pouze jednou. Před pěti lety jsem se angažoval ve spravedlivějším způsobu grantové politiky divadel. Ale nakonec to byl úplně marný boj.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

TESTOVÁNÍ: Hledáme 35 testerek, které vyzkouší balíček s péčí o ruce od Indulony
TESTOVÁNÍ: Hledáme 35 testerek, které vyzkouší balíček s péčí o ruce od Indulony

Péče a hygiena rukou je velmi důležitá, zároveň ale musí být i citlivá. Nyní vybíráme 35 testerek, které budou mít možnost vyhrát balíček od...