Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Trollení KSČM? Plakáty se Semelovou někdo polepil posledním dopisem Milady Horákové

Plakát KSČM polepený posledním dopisem Milady Horákové. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plakát KSČM polepený posledním dopisem Milady Horákové. | foto: Lidovky.cz

PRAHA Předvolební plakáty KSČM, které jsou rozmístěné v pražském metru, někdo polepil posledním dopisem Milady Horákové. Dokument, který popravená politička sepsala v pankrácké věznici před popravou v roce 1950, se objevil především na osobě Marty Semelové. Právě komunistická poslankyně v minulosti zpochybnila, že by přiznání Horákové ve vykonstruovaném politickém procesu bylo vynucené.

Dopis Milady Horákové se na plakátech komunistické strany visících podél eskalátorů v metru, objevil v pondělí odpoledne hned v několika stanicicích, namátkou na Náměstí Republiky, Můstku či Florenci.

Nejčastěji jím pak byla přelepena postava Marty Semelové, která se netají obdivem k někdejšímu komunistickému prezidentovi Klementu Gottwaldovi. Muži, jenž podepsal rozsudek smrti nad oběšenou Horákovou.

Sama poslankyně ale záležitost odmítla komentovat. „Je to lidská hloupost, neznalost a ničení majetku,“ řekla ve stručnosti serveru Lidovky.cz.

Polepené plakáty KSČM v metru.
Polepené plakáty KSČM v metru.

Místopředseda strany Josef Skála, který se stal taktéž jedním z „terčů“, byl sdílnější. „Svět pamatuje i drastická svědectví těch, kdo padli za oběť protikomunistického teroru. Oblepovat jimi plakáty politických rivalů nás jaktěživ nenapadlo. My o voliče soutěžíme argumenty a návrhy k otázkám, jejichž řešení je v zájmu České republiky a jejích občanů,“ sdělil serveru Lidovky.cz.

Milada Horáková podle jeho slov být popravena neměla a strana se od toho distancuje. „Tak jako od všeho, co se jménem komunistického kréda stát nemělo. Jiným politickým proudům ta čest a svědomí chybí,“ dodal posléze.

Komunisté prý na přelepené plakáty okamžitě zareagovali. „Na základě smlouvy s výlepovou organizací to bylo během noci odstraněno a nyní je to ok,“ napsal v úterý serveru Lidovky.cz pražský tajemník strany Viktor Pázler. Na mnoha místech ovšem šlo i o den později spatřit kopie dopisu, které se buď nepodařilo strhnout úplně, či nebyly sloupnuty vůbec.

KSČM má s poškozováním předvolebních billboardů zkušenosti z minulosti, ostatně jako jiné strany. Pravděpodobně nejznámější je případ bývalého řidiče autobusu Romana Smetany, jenž před sněmovními volbami v květnu 2010 nakreslil tykadla a hanlivé nápisy na plakáty ODS, KDU-ČSL či ČSSD. Za svůj čin byl později odsouzen k náhradě škody a sto hodinám prospěšných prací. Škodu uhradil, druhou část trestu ale odmítl.

Na některých předvolebních plakátech pro prezidentské a krajské volby se v Olomouci objevila u hlav politiků tykadla. Ta, za která nastoupil do vězení řidič dopravního podniku Olomouce Roman Smetana.

Nakonec tak byl odsouzen ke sto dnům vězení, do nějž v požadovaném termínu nenastoupil. Později se policii sám přihlásil. Tříměsíční podmínkou se zkušební dobou na 14 měsíců nakonec bezmála dvouleté soudní tahanice také skončily.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Advantage Consulting, s.r.o.
LEVEL 4 SUPPORT ENGINEER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 50 000 - 75 000 Kč