Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 14 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lidé se v období pandemie rozpili, protialkoholní léčebny mají plno, přiznává vedoucí linky důvěry

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha Na linku důvěry se po rozvolnění protiepidemických opatření obrací ve zvýšeném počtu lidé, kteří mají potíže s nadměrnou konzumací alkoholu. Kromě toho volají i ti, již se ocitli během pandemie v hmotné nouzi.

„Jedinci, kteří udrželi závislosti před karanténními opatřeními pod kontrolou, do nich nyní zase spadli. Po rozvolnění opatření se zvýšil zájem zejména o protialkoholní léčbu,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz  Jitka Gryga Medřická, vedoucí Pražské linky důvěry, již provozuje městská organizace Centrum sociálních služeb Praha.

Lidovky.cz: Jak se vyvíjí aktuální situace po rozvolnění protiepidemických opatření v oblasti duševního zdraví?
Momentálně dozrávají potíže, které vznikly v souvislosti se sníženou dostupností psychiatrické a psychologické péče. Během karantény lékaři odkládali vyšetření a kontroly. Nastávaly i potíže v dostupnosti léků, protože někteří pacienti si je nemohli vyzvednout či dostat recept od lékaře.

Mnozí terapeuti či psychiatři na vzniklou situaci reagovali velmi pohotově. Nabízeli konzultace po telefonu nebo online. Rozhodně se to však nedá říci o všech. Některým klientům se kvůli tomu nedostalo adekvátní péče, kterou potřebovali. To byly časté důvody, proč se více lidí začalo obracet na linky důvěry.

Vedoucí Pražské linky důvěry Jitka Gryga Medřická.

Vedoucí Pražské linky důvěry Jitka Gryga Medřická.

Lidovky.cz: Jak velký byl nárůst volajících během karanténních opatření?
Nemám přesná data, ale podle odhadu šlo zhruba o 10 – 15 %. Na větší nárůst bychom už neměli ani dostatečné kapacity. Aktuálně se však počet volajících stabilizoval, výraznější výkyvy neprobíhají.

Lidovky.cz: Které duševní potíže se lidem během karanténních opatření rozvinuly a nyní je řeší?
Aktuálně jsou na vzestupu různé závislosti, jde zejména o konzumaci alkoholu. Ti, kteří je měli před covidovou krizí pod kontrolou, do nich zase spadli. Obracejí se na nás jejich blízcí, ale někdy i oni sami. Lidé se v období pandemie laicky řečeno rozpili, po rozvolnění opatření se zvýšil zájem o protialkoholní léčbu. Nyní bohužel není dostupná pro všechny, čekací listiny jsou dlouhé.

Lidovky.cz: Objevily se kromě závislostí ještě jiná témata, která s vámi lidé řeší kvůli pandemii?
Spektrum problémů, které řešíme, je opravdu široké. Kvůli pandemii se cítí hůře nejen jedinci s konstantními psychickými potížemi, ale i ti, kteří se před ní s nimi nepotýkali. Volají nám lidé, kteří se následkem protiepidemických opatření dostali do finančních potíží, přišli o práci či podnikání a aktuálně mají potíže zaplatit účty.

Lidovky.cz: Jak pomáháte lidem, kteří se ocitli v hmotné nouzi?
Nemůžeme za ně tu situaci vyřešit, ale poskytneme jim adekvátní kontakty, kam se mohou obrátit. Někteří často ani nevědí, že mají nárok na finanční kompenzaci od státu. V průběhu hovoru občas zjistíme, že existují určitá řešení. Většinou se je však snažíme namotivovat, aby se nevzdávali a našli sílu pokračovat v řešení svízelné situace.

Lidovky.cz: Volají vám lidé kvůli strachu z nákazy koronavirem?
Takové případy zaznamenáváme, ale bylo jich více během karantény. Většinou se však nebojí o sebe, ale své blízké. Mají strach, že by mohli být přenašeči, a ohrozit tak starší členy rodiny. Mnozí velmi těžce nesli odloučení od svých blízkých z důvodů omezení pohybu a návštěv v nemocnicích či domovech důchodců.

Někteří jedinci byli vyplašení, protože na ně sousedi donášeli, že nenosí roušku. Báli se někomu otevřít dveře, aby se nenakazili. Někteří naši klienti trpí konstantně duševními potížemi, takže je okolnosti spojené s koronavirem uvrhly do psychické krize ještě hlouběji. Báli se svého okolí, izolovali se od světa více, než to bylo v rámci restrikcí nutné. Šlo převážně o jedince, kteří mají paranoidní tendence, poruchu osobnosti, obsedantně kompulzivní poruchu nebo úzkosti.

Lidovky.cz: Dá se říci, že se během protiepidemických opatření a krátce po nich vyostřily mezilidské vztahy?
Často nás žádali o podporu ti, kdo měli se svými blízkými vyhrocené konflikty. Trávili spolu najednou mnoho času a do popředí vyšly problémy, které předtím nebyly tolik viditelné. Nepochybně přibylo i větší množství rozchodů mezi páry.

Lidovky.cz: Máte zkušenost s tím, že by pandemie některým lidem s duševními problémy pomohla?
Někteří jedinci trpící úzkostmi žijí často v napětí a bojí se světa okolo sebe. A najednou zjistili, že podobné stavy prožívají i ostatní. Paradoxně je to více spojilo s okolním světem. Najednou jim ostatní dokáží lépe porozumět. Strach vyjít mezi lidi, podat někomu ruku nebo se až nezdravě obávat budoucnosti je pro ně totiž denním chlebem.

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Vila Na Zátorce 13 (Praha, 26. července 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Petr Arenberger, kožní lékař a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Pavel Paska | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!