24. července 2018 13:20, aktualizováno  15:09 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lidé z družstevních bytů v Horoměřicích se odmítají vystěhovat. Budou bojovat proti rozhodnutí soudu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 9Diskuse
Projekt stavební firmy H-System | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Projekt stavební firmy H-System | foto: MAFRA

Horoměřice (u Prahy) Obyvatelé bytů družstva Svatopluk v Horoměřicích, kteří mají do měsíce byty vyklidit, se odmítají odstěhovat. Na jiné bydlení nemají peníze, navíc jeden měsíc je na sehnání náhradního ubytování málo, řekli v úterý na místě. Proti rozhodnutí Nejvyššího soudu (NS), který vyhověl dovolání správce konkurzní podstaty společnosti H-System Josefa Monsporta, se budou snažit bojovat všemi prostředky. Rozhodnutí o vyklizení se týká asi 60 rodin.

Družstvo Svatopluk tvoří někteří bývalí klienti H-Systemu, kteří si po pádu firmy svépomocí byty dostavěli. Nájemní smlouvy mezi družstvem a obyvateli bytů jsou ale podle NS absolutně neplatné. Družstvo pokračovalo v započaté stavbě na pozemcích H-Systemu. Družstvo tak v podstatě investovalo do cizího majetku.

Obyvatelé dotčených domů řekli, že za 25 let si z holostaveb vybudovali útulné bydlení, do kterého investovali spoustu peněz. „Správce konkurzní podstaty pravil, že to máme dostavět, pokud na to budeme mít schopnosti, sílu a peníze a že nám to potom prodá. To se nestalo, protože správce konkurzní podstaty pana Kudláčka vyměnili za pana Monsporta. A pan Monsport řekl: žádný prodej, oni odtamtud vypadnou,“ řekla jedna z obyvatelek Marie Nollová.

Řada obyvatel dotčených domů se informaci o tom, že se musí vystěhovat, dozvěděla z médií. Množství lidí se pak sešlo na zahrádce jednoho z bytů, kde hovořili s novináři. Rozhovory provázely emoce. Lidé se shodují na tom, že se odmítají vystěhovat, zároveň ale přemýšlejí, kam by v případě nutnosti odešli. 

Asi budeme stanovat na ulici, říká obyvatelka

„Asi budeme stanovat tady na ulici. Já se nikam nestěhuji, mě musí vynést,“ řekla jedna z obyvatelek. Zazněly také názory, že se lidé obrátí s prosbou o pomoc na Pražský hrad. Podle zástupce družstva Svatopluk Martina Junka se lidé tenkrát snažili zachránit rozestavěné domy. 

„Nás bylo 1000 klientů, kteří tady vložili do důvěryhodného systému svoje peníze. Ten H-System propagovali tehdejší naši reprezentnanti, politici za tím stáli, tam to vypadalo, že H-System nemůže nikdy zkrachovat. H-System zkrachoval a my jsme se snažili klienty nějakým způsobem zachránit, aby nepřišli o své peníze,“ řekl Junek. Podle něj tak vzniklo družstvo, které rozestavěné domy dokončovalo. Do družstva se připojilo asi 700 lidí z původních 1000. Podařilo se dostavět 147 bytů a domů. Konkurzní správce poté některé tyto domy, které byly ve Velkých Přílepech, prodal klientům, kteří si je zaplatili. „To co zbylo tady v Horoměřicích, tak z nějakých záhadných, řekl bych možná emocionálních důvodů, nám nechtěl prodat,“ řekl Junek. 

„Vůbec nepočítám se stěhováním, technicky počítám s tím, že nám naši právníci pomohou tuto situaci zabrzdit a jednat dál o tom, jak nadále naložit s našimi domky,“ dodal Junek. Konkurzní správce H-Systemu Josef Monsport rozhodnutí Nejvyššího soudu ve sporu s družstvem Svatopluk vítá. Umožní to vypořádat věřitele rovným dílem, řekl.

Lidí, kterých se vystěhování z domů týká, lituje. V srpnu by se podle něj měl sejít věřitelský výbor H-Systemu. „Ta kauza se táhne těch X desítek let, kdy už pan Smetka (Petr Smetka - odsouzený zakladatel H-Systemu) je mi ukradenej, prostě už si to odseděl, tak v podstatě jsme tady zbyli my, těch pár desítek rodin, které jsou v podstatě všem ‚šumák‘, které si to tady zaplatily a doplatily navíc. No a my jsme ti, kteří to tady okupujeme a v podstatě musíme ze dne na den, tedy do třiceti dnů, odejít. Nevím, jak odejdu, nemám kam jít,“ řekla obyvatelka Božena Beníková.

ČTK
  • 9Diskuse

Najdete na Lidovky.cz