Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

LIDEM navrhnou na ministra dopravy nestraníka. Šmerda to není

Česko

  15:07
Po fiasku s Robertem Vackem má strana vicepremiérky Karolíny Peake dalšího kandidáta na post ministra dopravy. Serveru Lidovky.cz to potvrdil místopředseda LIDEM Jiří Rusnok, podle kterého nejde o straníka, ale ani o exministra Radka Šmerdu.

„Pohybuje se v oblasti dopravy a nepohybuje se jako náměstek na ministerstvu vnitra,“ popsal Rusnok možného nástupce Pavla Dobeše v čele resortu dopravy. „Preferoval bych straníka, ale on členem strany LIDEM není,“ dodal místopředseda nejmenší koaliční strany.

ČTĚTE TAKÉ:

Jméno nového kandidáta na ministerský post zatím Rusnok říct nechce. „Bavili jsme se o něm mezi místopředsedy strany a paní předsedkyní. Ten člověk už to samozřejmě ví a souhlasí. Zítra ho oficiálně představíme našemu předsednictvu a pak budou následovat jednání s panem premiérem,“ připojil Rusnok.

Nečas v pátek odvrhl ministerskou nomimaci náměstka vicepremiérky Roberta Vacka. „Bývalý bezpečnostní ředitel Víta Bárty v mé vládě prostě sedět prostě nebude. Tečka,“ dupnul si šéf kabinetu. A jakkoli Peake původně zvažovala odchod z vlády, v neděli handrkování utnul sám Vacek. Spojitost s Bártou a jeho bývalou bezpečnostní agenturou ABL sice odmítl, nominace se ale vzdal.

Na výzvu předsednictva LIDEM z čela resortu dopravy odchází k 3. prosinci jeho stávající šéf Pavel Dobeš. Podle vicepremiérky netvořil s vedením vlastní strany tým. Radek Šmerda vedl ministerstvo dopravy krátce před Dobešem ještě v době, kdy byli lidé okolo Karolíny Peake součástí Věcí veřejných. Strana vedená Radkem Johnem si tehdy vynutila, aby nestraníka Šmerdu vystřídal člen VV. Tehdy jím byl právě Dobeš.

Autor: