Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lídři členských zemí řeší plán obnovy EU. V sázce je 42 milionů pracovních míst, varují odbory

Andrej Babiš - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš - ilustrační foto. | foto: ČTK

Brusel/Praha Krach evropského plánu obnovy, který dnes řeší na videosummitu lídři unijní sedmadvacítky, by mohl Evropu stát až 42 milionů pracovních míst. Z toho českých zhruba 400 tisíc.

Varuje před tím Evropská odborová konfederace, která všem čelním představitelům členských států rozeslala dopis, v němž je žádá, aby se na pátečním jednání Evropské rady, které odstartovalo v deset hodin, dohodli. „Pane premiére Babiši. Podpořte to,“ vyzval českého ministerského předsedu šéf českých odborů Josef Středula.

„Odbory považují za správné, aby došlo k tomu, že Česko podpoří plán na obnovu Evropy. Je nutné myslet na celou Evropskou unii. Neříkáme, že musí přistoupit na první papír, který leží na stole, myslíme si, že jsou věci, které diskutovat jdou. Dnešek je pro nás zahájením evropské debaty, chceme aby členské země v sobě našly sílu a hledaly dohodu, přestože mají na počátku jako již tradičně poměrně rozdílná stanoviska“ řekl serveru Lidovky.cz Středula.

Podle něj se země EU potřebují zrestartovat a je k tomu potřeba přijmout společný postup. „Bez něj by mohla být problémů celá řada,“ dodal s tím, že diskuse mají být racionální. Přestože v pátek neočekává finální verzi dohody, žádá, aby lídři Evropy přinesli analýzu, která ukáže, kde se evropská ekonomika nachází.

Premiér Andrej Babiš (ANO) serveru Lidovky.cz v reakci na dopis evropských odborů potvrdil, že bere zřetel na pracovní místa občanů v České republice. „Je to náš hlavní úkol udržet nejnižší nezaměstnanost v Evropě tak, jak se nám daří poslední roky a podpořit zaměstnanost u nás doma a postarat se o naše občany,“ řekl Babiš těsně po zahájení videosummitu.

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie si v pátek vůbec poprvé vymění názory na bezprecedentní balík peněz, který má evropským ekonomikám pomoci z koronavirové krize. Během videkonference představí své zatím velmi odlišné postoje k fondu, který chce Evropská komise naplnit vypůjčeným tři čtvrtě bilionem eur (přes 20 bilionů korun). Šéf Evropské rady Charles Michel doufá, že jednání bude výchozím krokem ke konečné dohodě, kterou by chtěl zpečetit na osobním setkání lídrů v červenci.

Političtí vůdci se před vrcholným jednáním neshodují na celkovém objemu balíku spojeného s příštím sedmiletým rozpočtem EU. Rozděleni jsou i v pohledu na klíč k porcování peněz i v tom, zda má jít spíše o přímé granty či půjčky členským zemím. Diplomaté neočekávají, že by se postoje šéfů států a vlád zásadně sblížily. Videokonference má podle nich posloužit spíše k tomu, aby Michel získal představu o možných kompromisech.

Komise plánuje rozdělit celkem 500 miliard eur grantů a 250 miliard úvěrů tak, aby více než třetina peněz připadla Itálii a Španělsku, tedy zemím, které pandemie covidu-19 zasáhla nejvíce. Skupina takzvaných šetrných států představovaná Rakouskem, Nizozemskem či skandinávskými zeměmi však trvá na výrazně větším zastoupení úvěrů.

Premiér Andrej Babiš během videokonference s lídry EU.

Premiér Andrej Babiš během videokonference s lídry EU.

Lídři zemí východního křídla EU včetně Česka či Maďarska zase nelibě nesou, že v zájmu pomoci dosud vyspělejším jižním zemím je ohrožena jejich pozice čistých příjemců peněz z unijního rozpočtu. Například Polsko, které má z fondu získat třetí největší podíl, je však s návrhem v zásadě spokojeno, stejně jako Slovensko.

Vzpoura komentátorky. Kolegové v New York Times ji nazývali nacistkou

Americká novinářka Bari Weissová na snímku z listopadu 2019 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bari Weissová byla až do úterý komentátorkou a editorkou v názorové rubrice listu New York Times. Odešla sama, přestože...

Řidiči nadýchají po housce i Birellu. Policie je na výmluvy zvyklá

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stačí si dát na benzince k svačině hamburgerovou housku, zapít ji nealko pivem – a při následné kontrole můžete jen...

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Kristýna Třešňáková známá pod jménem Týnuš Třešničková (Praha, 27. června 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...