Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Lidská práva, mé téma z Charty

Asie

  9:37
PRAHA - Lidové noviny přinášejí tento týden seriál rozhovorů s mluvčími Charty 77, které připravila Petruška Šustrová, rovněž bývalá mluvčí Charty. Prvním zpovídaným je Martin Palouš, současný velvyslanec České republiky při OSN.

Martin Palouš na snímku ze soukromého archivu Petra Uhla a Anny Šabatové. foto: ČTK

LN Přinesl jste si do polistopadového života něco z Charty 77?
Byl jsem náměstkem ministra zahraničí od roku 1990 do roku 1992 a pak jsem tuto sféru opustil, nemínil jsem se dívat, jak je Československo rozdělováno. To bylo na podzim roku 1992. Pak jsem působil současně v akademického oblasti a v Helsinském výboru - v tomto smyslu člověk v nových podmínkách institucionalizoval zájem o lidská práva, který byl tématem Charty 77.

Pak jste se ale na ministerstvo zahraničí vrátil.
V roce 1998 jsem se vrátil do státních služeb a dnes jsem stálý zástupce České republiky v Organizaci spojených národů. Stále říkám, že je třeba vidět situaci lidských práv z obou stran. Jednak zespoda, tedy ze strany lidí, kteří reprezentují občanskou společnost a občas různým způsobem upozorňují na různé záležitosti. Druhý pohled je pohled těch, kteří by to měli transformovat v nějakou rozumnou státní politiku. Když jsem byl náměstek ministra, začali jsme se třeba víc věnovat Kubě a tamnímu dodržování, nebo spíš nedodržování lidských práv. Pak jsem byl velvyslancem ČR ve Washingtonu a teď jsem si to ještě prodloužil do New Yorku.

A dá se u OSN něco dělat ve věci lidských práv?
Téma lidských práv je v prostoru OSN chápáno aspoň slovně jako jedno z těch centrálních, klíčových, a OSN ho pojímá způsobem sobě vlastním.

Martin Palouš

Jeden z prvních signatářů Charty 77 byl jejím mluvčím v roce 1986. Vystudoval Přírodovědeckou fakultu UK, později studoval také na FF UK. Po podpisu Charty se živil jako topič a uklízeč. Dnes je velvyslancem ČR při OSN.

Můžete být konkrétní?
Na podzim byl v New Yorku Václav Havel a měli jsme možnost v určité spolupráci s ním prezentovat zprávu o stavu lidských práv v Severní Koreji. To byl text, za který ručili tři lidé: Václav Havel, Elie Wiesel a bývalý norský premiér Kjell Magne Bondevik. Text vypracovali profesionálové a směřuje přímo do OSN, protože vyzývá Radu bezpečnosti a celý systém OSN, aby konečně použili své odpovědnosti chránit. Teze, že severokorejská vláda nechrání své občany například před hladomorem nebo pokud jde o jejich gulagy, je nepochybně přinejmenším velice pravděpodobná. Snažili jsme se, aby se v OSN trochu pootevřela okna, aby tam byly slyšet i takové hlasy.

Je obtížné ta okna otevřít?
Ten, kdo to dělá, musí současně respektovat pravidla OSN a reprezentovat svou zemi, ale prostor se při dobré vůli najde a česká vláda ho našla.

Měla zmíněná zpráva nějaké důsledky?
Václav Havel měl schůzku s novým generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem a na základě toho jsem s ním mohl navázat kontakt i já. Pan Ki-mun si jako bývalý jihokorejský ministr zahraničí samozřejmě nemůže dovolit udělat největší téma z korejské záležitosti. Přesto ho ale téma zajímá, a než se stal generálním tajemníkem, mnohokrát hovořil o myšlence helsinského procesu, aplikovaného pro východní Asii. V té oblasti jsou dva zdroje napětí - Tchaj-wan, Tchajwanská úžina a Korejský poloostrov. A jemu se zdá - a mně také - že helsinský proces přinesl nebo přináší určité zkušenosti, které by tam šly přenést.

A jak přišel bývalý jihokorejský ministr zahraničí k helsinskému procesu?
No, to bylo zajímavé, až šokantní: Pan Ki-mun při projevu před Valným shromážděním při svém zvolení vzpomínal, jak se v roce 1956, kdy mu bylo šestnáct, setkal s generálním tajemníkem OSN Dagem Hammarskjöldem. Byl za svou školu vybrán, aby promluvil -a on řekl, že právě v té chvíli lid v jedné středoevropské zemi bojuje za svobodu, a zeptal se, jestli s tím OSN může něco udělat. Čili on se s naším regionem a s naší zkušeností propojil ještě jako velmi mladý.

A mělo nebo bude mít předložení zprávy o stavu lidských práv v Severní Koreji nějaké pokračování?
Proběhly různé schůzky, víceméně neformální, ale na vysokých úrovních, a hodláme v New Yorku uspořádat několik zasedání o helsinském procesu. V Radě bezpečnosti by tato otázka asi neprošla, protože Rusové a Číňané by ji zastavili, ale OSN chápe, že se před ní dá těžko utéct.

Proč?
Lidská práva jako třetí vrchol pomyslného trojúhelníku doplňují problém bezpečnosti a problém ekonomické dimenze. Mluví-li se o Severní Koreji pouze v souvislosti s jadernými problémy a vše má být obětováno tomu, aby se Korejci tady chovali rozumně, pak tomu sice rozumím, ale zároveň si myslím, že někdo musí také připomínat, že jejich chování v oblasti lidských práv je možná ještě nebezpečnější, že se nedá jedno obětovat vůči druhému.

Vy tedy nepokládáte obhajobu lidských práv za věc výhradně mravní?
To bych řekl zcela jednoznačně: koncepci, která z obhajoby lidských práv dělá sbírku výzev jakýchsi věčných a nikdy nepoučitelných idealistů a téma do nedělních škol a kázání, která všichni rádi vyslechnou a odejdou hřešit zpátky do svého života - tak tuto koncepci zcela odmítám. Tvrdím, a lze to prokázat, že lidská práva jsou pro malou středoevropskou zemi velice důležitým nástrojem, jak odlaďovat a vyvažovat celou politiku jako takovou. Není to samozřejmě téma našeho bezprostředního ohrožení, ale to, co se při něm v OSN a mezinárodních institucí naučíme, nám může velice pomoci v situaci, kdy třeba půjde o naši vlastní kůži. Měli bychom být realističtí: Česká republika sotva bude diktovat politiku EU nebo OSN, ale už proto bychom neměli propást příležitost se uplatnit - a o tématu lidských práv mluvit umíme, a už jsme s tím byli úspěšní.

Autor:

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....