6. listopadu 2015 17:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Likvidace Homolky? Pražská nemocnice musí zaplatit obří pokutu tři miliardy

Exředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý | foto: MAFRA - Robert Rambous

PRAHA Na ministerstvu zdravotnictví a jím řízené Nemocnici Na Homolce vypukla panika. Jak zjistily Lidové noviny, důvodem je pokuta ve výši 2 992 838 136 korun, kterou nemocnici v září udělil finanční úřad.

„Vyměřená částka téměř tří miliard se prakticky rovná ročnímu obratu nemocnice, a je tedy v podstatě likvidační,“ uvedl pro LN Ivan Oliva, šéf Nemocnice Na Homolce (NNH) , který do ředitelské židle usedl loni v říjnu.

Pokuta, která ohrožuje existenci zařízení, se přitom vztahuje na období let 2011 až 2013. Tedy do éry, kdy byl jedním z ředitelů NNH Vladimír Dbalý, který byl v dubnu obžalován v souvislosti se zmanipulovanými nákupy nemocnice.

Homolka čelí pokutě od Finančního úřadu pro hlavní město Prahu kvůli tomu, že obcházela zákon o veřejných zakázkách, a to tím, že si pořizovala veškerý zdravotnický materiál přes svoji dceřinou společnost Holte Medical, a.s.

Ministr Němeček: Aprílový žert?

Stejně jako ředitel Oliva považuje pokutu za absurdní i ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). „Celá tato sankce ve mně spíše vyvolává dojem špatného aprílového žertu. Jinak bych se totiž musel domnívat, že se finanční správa hodlá hojit na likvidaci nemocnic,“ sdělil LN Němeček. Pro srovnání, výše pokuty odpovídá pětiprocentnímu navýšení platů pro lékaře a zdravotní sestry na celý rok, o který aktuálně Němečkův resort usiluje.

Vedení nemocnice se nechce se situací smířit. Podalo proto proti nařízenému odvodu odvolání na Odvolací finanční ředitelství v Brně. Věří, že se mu podaří prokázat, že zákon neporušilo.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!