11. května 2007 10:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Linka do NATO ohrožena

PRAHA Ministerstvo obrany se chystá bezúplatně převést část svého majetku na českou odnož pravoslavné církve. V objektu v pražském Karlíně, který má Pravoslavné církvi v českých zemích připadnout, je přitom podle informací LN ze dvou nezávislých armádních zdrojů umístěna strategická telefonní ústředna.

Ta zajišťuje kromě přepojování „běžných“ armádních hovorů v rámci Prahy také speciální telefonní linku pro šifrované spojení s centrálou NATO v Bruselu.

Odborníci se obávají, že předání areálu s takto citlivým zařízením církvi, která je výrazně orientovaná na Rusko a další postsovětské státy, může ohrozit bezpečnost přenášených informací. Pravoslavná církev je v Česku dobře etablovaná a má mezi věřícími slušné renomé. Z pohledu úřadů však není s ohledem na své zaměření tak důvěryhodná jako jiné velké církve.

Důvodem je právě její napojení na Rusko a další státy východní Evropy a také pochybná minulost některých jejích funkcionářů. Její nejvyšší představitel, metropolita Kryštof, který s ministerstvem smlouvu o převodu uzavíral, je pod svým občanským jménem Radim Pulec evidován jako agent komunistické StB s krycími jmény Dalimil a Radim.

V Česku se navíc v posledních letech usazuje značný počet občanů postsovětských republik. Mnozí z nich po získání dlouhodobého pobytu vstupují do místní pravoslavné církve. Experti se obávají, že tato organizace může být kromě bývalých estébáků infiltrována i agenty východních rozvědných služeb.

Podle původního záměru měla být ústředna ještě před předáním objektu přestěhována. K tomu ale nedošlo. Ministerstvo obrany si podle smlouvy, kterou mají LN k dispozici, další fungování telekomunikačního zařízení v objektu alespoň „pojistilo“ uvalením věcného břemene. Církev je tak povinna zajistit armádním spojařům bezproblémový přístup do místností s ústřednou.

„Pokud by došlo k narušení telefonických přenosů prováděných v režimech důvěrné či tajné, znamenalo by to samozřejmě ohrožení bezpečnosti státu,“ komentoval případ mluvčí BIS Jan Šubert. Mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek o existenci ústředny v předávaném objektu včera nevěděl.

Podle informací LN se v převodu majetku, jehož účetní hodnotu včetně přilehlých pozemků v pražském Karlíně armáda odhadla na téměř 14 milionů, výrazně angažoval bývalý ředitel sekce majetku ministerstva obrany Václav Regner. Ten byl mimo jiné předsedou komise, která o delimitaci armádního majetku rozhodovala.

Regner, který na úřad přišel za ministra Karla Kühnla, je podle informací médií jedním z hlavních podezřelých v korupční kauze, kterou už několik týdnů na ministerstvu obrany šetří policie. Kriminalisté jej podezřívají, že se měl podílet na milionových úplatcích za přidělování státních zakázek.

Pod smlouvou s pravoslavnou církví je ale podepsán ředitel odboru pro nakládání s nepotřebným majetkem Josef Lachman. Podle informací od armádního zdroje bylo v plánu této církvi bezúplatně převést i další bývalý vojenský objekt v severních Čechách. Převod armádního majetku na církev ještě nebyl dokončen.

Podepsaná smlouva zatím není platná. Podle dostupných informací čeká na povinné schválení ministerstvem financí. Jeho úředníci zatím transakci pozdrželi a žádají doplnění údajů. Přesto pravoslavná církev v českých zemích už zhruba dva roky celý objekt včetně budovy s ústřednou využívá. Podle mluvčího ministerstva Andreje Čírtka má církev část areálu v pronájmu.

Podle smlouvy by tu měla provozovat humanitární středisko pro bezdomovce a lidi postižené živelní katastrofou. Církev je povinna zajistit armádě bezproblémový přístup do místností s ústřednou.