130 let

Diskuze

LN: I v Česku se ordinuje smrt

Přinejmenším každý třetí pacient kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny fakultní nemocnice v Hradci Králové zemře z rozhodnutí lékařů. Podobná praxe se používá i v dalších tuzemských nemocnicích. Podle nedávné studie se devadesát procent českých lékařů intenzivní péče shodne, že vysadit léčbu je někdy jediné správné řešení.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Michal

19. 11. 2007 22:53
tisíce let je legitimní DOMÁCÍ OŠETŘENÍ, pokud jiná forma ne

nemá smysl, šanci, naději,když nejsou peníze..když jsou důležitější priority..představa světa jako ledničky s polomrtvými lidmi je jen jeden z mnoha programů lidí cítících se být světovládci

0 0
možnosti

Přihlížející

19. 11. 2007 16:46
Vůbecc bych se tomu nedivil!

Chystaná reforma zdravotnictví, tak jako tak, zavání  nedobrovolnou euthanásií ....

0 0
možnosti

Honza

19. 11. 2007 16:32
znovu má osobní zkušenost

Paní Bošková, rád znovu bych připoměl, že to není o tom, jestli chceme nebo nechceme dopřát pacientovi nejnovější léky, ale o tom, jestli nebudeme pacienta trápit bez možnosti na úspěšnou léčbu. Znamená podle Vás, že primář z mého zážitku ze studií se dopustil trestného činu?

Jako medik jsem viděl na vlastní oči: do interní ambulance přivezli zmatenou, 89 letou babičku, která měla prokazatelné srdeční selhání II. stupně a byla velice zesláblá. Během vyšetření se ukázalo, že krvácí do stolice a podle ultrazvuku bylo jasné, že v břiše má velký nádor. Mladá  lékařka byla velice milá a akční. Babičku pečlivě vyšetřila a naplánovala veškerá dostupná vyšetření včetně CT celého těla (hledala metastázy), fibroskopie střeva (kolonoskopie), asi 50 vyšetření krve a navrhla komplexní léčebný program. Potom přišel pan primář a řekl: "Kolegyně, pokuste se uvažovat lidsky. Ta paní je velice slabá, i když jí pomůžeme, tak velikou břišní operacikvůli srdci nemůže přežít, chemoterapii už teprve ne. Chcete jí udělat peklo z posledních pár týdnů života?"

Nechápal jsem. Pan primář škrtnul přístrojová vyšetření, babičce podali několik transfusí, upravili léky a ona po třech dnech odešla po svých domů a po několika týdnech skutečně zemřela (podle patologů nádor pocházel z tlustého střeva). ;-(

Tenkrát jsem úplně nechápal, ale později v praxi jsem viděl řadu "uvyšetřovaných" starých pacientů, kteří už domů neodešli. Dneska chápu, že slibovaná oéče o maximální prospěch pacienta nemusí vždycky znamenat využití všech možných i nemožných metod, které moderní medicína zná. :-)

0 0
možnosti

Vladimíra Bošková

19. 11. 2007 12:23
Lékaři se dopouštějí trestných činů

Lidský život je chráněn jak naší ústavní Listinou základních práv a svobod, tak mezinárodní úmluvou o lidských právech, tzn. nikdo nesmí druhému zkrátit život (i kdyby si myslel, že to je "vhodné"). Pokud lékaři bez souhlasu pacienta či bez jeho dříve vyjádřeného přání přestanou prodlužovat jeho život, dopouštějí se trestného činu a každá rodina pozůstalých by měla takovou nemocnici zažalovat. Lékař nesmí posuzovat kvalitu života či "přežívání" pacienta, jedině sám pacient má právo říci ne na prodlužování svého života (nejde o eutanázii, ale o právo pacienta na sebeurčení - nepodstoupit život prodlužující výkony z vlastního dobrovol. rozhodnutí). Znovu opakuji, jak podle našeho, tak podle mezinárod. práva žádný lékař nesmí říci o pacientovi - odpojte ho z přístrojů, přežíval by v "nekvalitním" stavu...

0 0
možnosti

Abonent

19. 11. 2007 12:45
Re: Lékaři se dopouštějí trestných činů

Jak je snadné dopustit se trestného činu ! Stačí snaha ukončit lidské utrpení.

0 0
možnosti

qwert

19. 11. 2007 11:27
nemá smysl pokračovat dál????

1. Předpoklad "uzdravení je vyloučeno" je zcela demagogický. O co se opírá? O stávající stav lékařské vědy? Pak tedy prosím o udržení na přistrojích, protože s každým dnem nejenže stoupá šance.  A to ponechávám stranou  tzv. "zázračné uzdravení" a že jich je rozhodně víc, než je milé klubu Skeptiků. 

2. "Jedno patro živých mrtvol"  - dává lékařské vědě podstatně větší šanci než jedno patro uren v urnovém háji - tolik k příspěvku Martina.

3. ad Petr a "marná léčba" - opět si troufám tvrdit, že každý pokus o léčbu není ve svém důsledku marný. Čas od času je třeba udělat něco poprvé i s rizikem, že to stejně skončí špatně. Přejme si tedy více lékařů ochotných riskovat nemožné a méně penecientů, kteří se nechají umřít aniž by  opravdovým lékařům dali  šanci.

0 0
možnosti

radon

19. 11. 2007 11:37
Re: nemá smysl pokračovat dál????OK, ale

kdo a z čeho tuto "nadstardní" péči zaplatí ?

0 0
možnosti

K@rel

19. 11. 2007 11:10
Stále platí mlčení je souhlas

Stačí se správně člověka na přístrojích zeptat a každý bude mlčet, to je souhlasit.

0 0
možnosti

sestra

19. 11. 2007 10:42
A tak jsem řekla svým dětem

když uvidíte, že jsem makeš, který neví kdo je kdo, jemu vše jedno, byt by mi jinak zdraví sloužilo, umlattte mne lopatou. Člověk má žít pouze tehdy, pokud je jeho život plnohodnotný a  činorodý a má z něj radost. Jinak je to pozvolné umírání a to nechci

0 0
možnosti

radon

19. 11. 2007 11:01
proč shazujete zodpovědnost na svoje děti ?

každý přece má svobodu spáchat sebevraždu. Děti i lékaře vynechte a euthanasujte se sami, když chcete.

0 0
možnosti

xHall

19. 11. 2007 10:33
Je mi 39

a jsem proti. Doufam ze mi to vydrzi

0 0
možnosti

Hajek

19. 11. 2007 10:28
Doktor SMRT na ARO

Ano, bohuzel potvrzuji: Ma matka takto skoncila na ARO v nemocnici v Usteckem kraji. Primar volal, ze bez pristroju uz to nema smysl, a tim vlastne vyslovil nad ní ortel. Ať je proklet!!Rv

0 0
možnosti

Lída

19. 11. 2007 10:56
Re: Doktor SMRT na ARO

A kdyby to nevyslovil, tak by se stalo co?

0 0
možnosti

Milan

19. 11. 2007 9:45
Návrh zákona o eutanazii už existuje

Letitá diskuze o eutanázii, už nemusí být jen v rovině ANO, NE a s tím spojených nekonečnách argumentací, ale i o tom JAK by případný zákon vypadal a zda by byl přijatelný, na stránce http://www.eutanazie-dobrasmrt.cz" target="_blank" rel="nofollow">http://www.eutanazie-dobrasmrt.cz je první zákoný návrh.

0 0
možnosti