Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

LN: Klaus na straně kuřáků

Česko

  22:11
PRAHA - Občanští demokraté si přáli, aby se ve sněmovně až do prezidentské volby neobjevil žádný kontroverzní zákon. Už brzy ale začnou poslanci projednávat návrh zákona, který by mohl zásadním způsobem změnit život v celé zemi. Na návrh poslance ODS Borise Šťastného do sněmovny míří novela o zákazu kouření v restauracích. Pokud vše půjde rychle, poslanci by se mohli k závěrečnému hlasování dostat už 6. února, tedy dva dny před prezidentskou volbou.

Bude platit 1. ledna 2009 absolutní zákaz kouření v restauracích. foto: Tomáš KristLidové noviny

Návrh zákona budí kontroverzní reakce ve společnosti i mezi politiky. Ve sněmovně lze dokonce nalézt silné kuřáky, kteří návrh podporují, jako je například komunistka Kateřina Konečná. Ale zrovna tak jsou mezi politiky i zapřisáhlí nekuřáci, kteří jsou proti s tím, že se jedná o zbytečnou regulaci.

Do druhé kategorie patří i prezident Václav Klaus, který se svým dlouholetým spolupracovníkem Šťastným polemizuje. „Jsem celoživotní nekuřák a bojuji pouze proti metodě, jak má člověk zacházet se svobodnými občany. Nevěřím, že je nepřímé (či pasivní) kouření takovou hrozbou pro člověka, aby bylo třeba vytvářet další zákazy, příkazy a regulace, neboli takto omezovat lidskou svobodu,“ napsal včera LN prezident.

„Nedovedu si  představit, že je možné považovat efekt deset metrů vzdáleného kuřáka na mé zdraví za větší než to, že ve stejné restauraci vypiju za stejnou dobu dvě lahve vína nebo větší počet pohárů mojita nebo že si dám dvojitou porci vepřového kolena. Nebo že je větší hrozbou cizí vzdálené kouření než to, že jsem se už týden nešel proběhnout nebo si zacvičit,“ dodal.


Další podrobnosti
o zákazu kouření v restauracích
si přečtěte v úterním vydání deníku