28. prosince 2007 19:32 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

LN: Oh yes, otec může porazit Václava Klause

Jan Švejnar s dcerou Laurou a manželkou Katherine Terrell - Švejnar. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Švejnar s dcerou Laurou a manželkou Katherine Terrell - Švejnar. | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA „Myslím, že otec má určitě šanci porazit Václava Klause v prezidentských volbách,“ tvrdila v pátek dcera Jana Švejnara Laura lámanou češtinou, do které se jí míchala angličtina. Studentka psychologie přiletěla se svým otcem a matkou Katherine Terrell - Švejnar do Česka, aby zde i v průběhu sedmidenní dovolené spolu s bratrem Danem, který letěl jiným letem, oslavili Silvestra.

„Budeme společně večeřet jako rodina, ale pak půjdeme slavit s bratrem. Možná do nějakého klubu, ale rozhodně to bude bez rodičů,“ popsala své plány. A zůstala by Laura v Česku, kdyby její otec volbu vyhrál? „Velmi ráda bych zůstala, ale bohužel mám školu a nevím jestli na to budu mít čas,“ uvedla.

Podle některých politologů je Švejnarův přílet s rodinou v podstatě začátkem kampaně před únorovou prezidentskou volbou. Protikandidáta Václava Klause znevýhodňuje to, že je oproti Václavu Klausovi méně známý veřejností. Představení rodiny by mu mohlo v tomto ohledu pomoci.

Nicméně rozdíl mezi Klausem a Švejnarem už se stírá. Podle průzkumu agentury STEM z doby před vánočními svátky obliba Švejnara stoupá. Podle 34 procent dotázaných by byl lepší hlavou státu současný prezident Klaus, stejný podíl lidí by ale na Hradě raději viděl ekonoma Švejnara. Zbylým 32 procentům je to jedno.

V listopadovém průzkumu agentury Median ještě téměř polovina respondentů uvedla, že Švejnara vůbec nezná. Výsledky veřejných mínění podle Švejnara dokazují, že handicap dotahuje a veřejnosti bude v únoru znám dostatečně. "Ten postup je velmi silný a velmi rychlý, myslím, že tím byl Václav Klaus překvapen," komentoval výsledky.

Švejnarova obliba stoupá
Klause podporuje vládní ODS. Švejnar může počítat s podporou zelených, sociálních demokratů a zřejmě i části KSČM a lidovců. Jeho odpůrci argumentují mimo jiné tím, že s vlastí ho pojí jen málo. Do Spojených států odešel za rodiči v době středoškolských studií. Jeho manželka je Američanka.

Sociálním demokratům Švejnar slíbil, že když bude zvolen, přestěhuje se i jeho žena do Česka a bude plnit roli první dámy. Předseda komunistů Vojtěch Filip se nedávno nechal slyšet, že by se měl Švejnar vzdát amerického občanství, pokud chce být prezidentem. Švejnar o Filipově návrhu slyšel a bude o tom uvažovat, zatím to však nemíní komentovat.

Víc se představit hodlá Švejnar během ledna, kdy se chystá vyrazit do českých a moravských regionů. Přál by si též vystoupit společně s Klausem v televizní debatě, ten to však odmítá.

Do kterých měst Švejnar pojede, ještě není rozhodnuto. Rád by ale vystoupil před občany se svými názory. Na letišti znovu zopakoval, že mu je líto, že Klaus odmítá veřejnou debatu. "Je to smutné, protože si myslím, že v demokracii, kterou máme, by jsme se měli vyjadřovat a dát občanům možnost, aby mohli porovnat různá mínění, která kandidáti mají, tudíž otevřená debata by byla velice příznivá," konstatoval.

Další podrobnosti
o návštěvě a rodině prezidentského
kandidáta Jana Švejnara
si přečtěte v sobotním vydání deníku