Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

LN: Podle české levice je v Lhase klid

Česko

  19:56
PRAHA - Čeští komunisté mají jasno: v Tibetu je klid a novinovým zprávám o porušování lidských práv v Čínské lidové republice nevěříme. Podle šéfa KSČM Vojtěcha Filipa je na tom Čína v otázce lidských práv dokonce lépe než Česká republika.

Předseda KSČM Vojtěch Filip. foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

 „Pokud chce někdo vidět situaci v Tibetu, ať tam jede, Čína ho tam ráda pustí. Věřte mi, že bych vám dal více důkazů o porušování lidských práv v Česku než o porušování lidských práv v Tibetu,“ řekl včera LN Filip. Čína však nyní cizincům zakázala vstup do oblasti.

Tento šéf komunistů je přesvědčen, že by se Česko nemělo k porušování lidských práv v Číně vyjadřovat. „Nemyslím si, že to je vyjádření, které bychom měli dávat.  Nemyslím si, že situace je taková, abychom demonstrovali před čínskou ambasádou,“ uvedl.

Ani předseda sociální demokracie Jiří Paroubek nemá pocit, že by se v Tibetu dělo něco výjimečného. „Já jsem zatím viděl záběry, na kterých dav napadá obchody a neviděl jsem na těch záběrech činnost čínské policie ani čínských vojáků, takže já z těch záběrů nemohu vyvodit žádný takový závěr,“ reagoval Paroubek na otázku, zda to nedokazuje nedemokratičnost čínského režimu.

Krveprolití v Tibetu a jeho metropoli Lhase zato nenechává chladným šéfa Strany zelených Martina Bursíka. Podle něj jsou zásahy proti demonstrujícím nepřijatelné. „Je to situace, která nás velmi trápí. Tibeťané bojují za to, aby měli náboženské svobody, mohli žít svobodně a rozvíjet svou kulturu. Místo toho jsou 51 let systematicky potlačováni,“ uvedl.

Bursík doufá, že pořádání olympijských her v Pekingu zabrání Číně v brutálních zásazích proti demonstrujícím Tibeťanům. To je ale jediná věc, kterou na olympiádě vnímá jako pozitivní.
Podle Bursíka absolutně selhal samotný mezinárodní olympijský výbor. „Vůbec neměli myšlenku olympiády pošpinit tím, že ji umístí do země, která porušuje lidská práva nejen v Tibetu, ale i na území Číny,“ řekl včera Bursík. „Není možné, aby Čína naplňovala olympijskou myšlenku a na druhé straně brutálním způsobem porušovala lidská práva,“ míní.

Oficiální stanovisko ministerstva zahraničí přímo odsuzuje násilí na pokojných a neozbrojených demonstrantech. „Řešení silou vede pouze k dalšímu zhoršení situace, proto vyzýváme k maximální zdrženlivosti,“ uvedl ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg. Podle ministerstva je nezbytné, aby Čína umožnila přístup nezávislých médií do Tibetu. Podle Schwarzenberga nelze rezignovat na univerzální hodnoty a vůbec ne v roce pořádání olympijských her.


Další podrobnosti
o událostech v Tibetu
si přečtěte v pondělním vydání deníku


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!