Sobota 12. června 2021svátek má Antonie 25 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

LN: Spojené státy zaskočila Mládkova ‚proruská‘ strategie

Jan Mládek, ekonom | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Mládek, ekonom | foto: Lidové noviny

PRAHA Materiál ministra průmyslu a obchodu Ekonomická dimenze rusko-ukrajinské krize – hledání východisek ještě oficiálně nespatřil světlo světa, a okolo Jana Mládka (ČSSD) se už šikují protestní řady.

Mládkovo rozhodnutí napřít podporu státu do obchodu s Ruskem ve chvíli, kdy Západ zvažuje zavedení nových protiruských sankcí, zvedl ze židle opozici i některé ministrovy vládní kolegy. Teď se k nim přidali důležití spojenci Česka – Američané.

Stalo se tak ústy politického rady ambasády USA Jamese P. Merze, který na schůzce s týmem tuzemského státního tajemníka pro EU na konci minulého týdne zvedl téma Mládkovy proruské strategie.

Podle zápisu ze schůzky James Merz řekl, že je americká strana materiálem „velmi překvapena; nerozumí ani jeho obsahu, ani načasování“. „Podle našich informací jsou dopady sankcí na Českou republiku minimální, nechápeme tedy, proč tento materiál vzniká,“ sdělil Merz. Následně odkázal na cestu předsedy vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) do Ameriky loni na podzim, kdy Spojené státy měly pocit, že si „ohledně přístupu k sankcím s českou stranou porozuměly“. „O to víc nás materiál zaskočil,“ dodal vysoký americký diplomat.

Velvyslanectví Spojených států v Praze se odmítlo k zápisu oficiálně vyjádřit. „Nekomentujeme obsah soukromých diplomatických setkání,“ sdělil LN stručně mluvčí ambasády Daniel Ernst a podobně se k diskusi vyjádřil také eurotajemník Tomáš Prouza. „Debata o Rusku bude na vládě v březnu, bylo by předčasné teď cokoli řešit,“ dodal Prouza.

Dále ve středečních LN najdete:

  • Varování vládě: alkohol rozpaluje extremisty
    Alkohol stojí za každým čtvrtým extremisticky motivovaným trestným činem. „V euforickém stadiu intoxikace roste sebejistota, pocit síly, energie, dochází ke ztrátě sebekritičnosti,“ popisuje Viktor Mravčík, vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy. Problémy s přiopilými radikály se pak podle něho objevují zvlášť při demonstracích a pochodech.
  • Diagnóza roztroušená skleróza
    V Česku si ji každým rokem od lékařů vyslechne až 1000 lidí. Včas nasazená biologická léčba však většinou dokáže postup obávané choroby zbrzdit.
  • Miloš Zeman, superlhář
    „Diskutovat je třeba nikoli o ‚selhání‘ Ferdinanda Peroutky před sedmasedmdesáti lety, ale o selhání Miloše Zemana tady a dnes,“ píše redaktor LN Petr Zídek v rubrice Archiv. Polemizuje s nedávnými výroky prezidenta i jeho mluvčího.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Pitný režim batolat: Na co rozhodně nezapomenout?
Pitný režim batolat: Na co rozhodně nezapomenout?

Letní dny jsou za rohem a s ním strašák všech rodičů: dehydratace miminek. Hlídat správný pitný režim je důležitý zvláště u dětí od 6. měsíců. Víte...