29. října 2008 19:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

LN: Vydělává, ale ne pro město

V Průmyslovém paláci na holešovickém výstavišti propukl 16. října večer požár. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Průmyslovém paláci na holešovickém výstavišti propukl 16. října večer požár. | foto: Vladimír Bystrov

PRAHA Holešovické výstaviště v Praze je slepička, která snáší zlatá vejce. Problém je v tom, že to nedělá pro svého majitele, který ji vydatně krmí desítkami milionů korun ročně z obecních peněz.

A jak se společnost Incheba a její majitel, kontroverzní slovenský podnikatel a politik Alexander Rozin, k zajímavému obchodu dostali. Po roce 1991 zbyly po Společnosti pro všeobecnou výstavu obrovské dluhy. Konkurzní správce vyčíslil její zbylý majetek v areálu výstaviště na zhruba 230 milionů korun.

Na konci devadesátých let měla majetek koupit soukromá firma, která ho městu převede. Za to jí město mělo odpustit na několik let nájem. Favoritem byla firma Muzikál Praha, jejíž členové již dělali výstavišti muzikál Jesus Christ Superstar. „Tehdejší koncepce výstavnictví navíc počítala s tím, že v Holešovicích zůstane zábava a výstaviště vznikne v Letňanech. Náhle se ale situace změnila,“ popisuje tehdejší události opoziční zastupitel Jiří Witzany (ED) - dlouhodobý kritik smluv na výstavišti.

Město zcela popřelo všechny svoje předchozí kroky a na začátku roku 2001 uzavřelo nájemní smlouvu na šedesát milionů korun ročně s Inchebou. Velký vliv na tuto změnu měl tehdy podle informací LN mocný radní Filip Dvořák (ODS). On společně s pořadatelem matějské pouti Václavem Kočkou, který měl již v té době dobré politické kontakty, začali lobovat.

„Přijeli spolu jednou večer za mnou, že chtějí věc probírat. Že nájemcem by měla být Incheba,“ vzpomíná na týdny předcházející uzavření smlouvy jeden z tehdejších zastupitelů, který nechtěl zveřejnit své jméno. „Za nikoho jsem neloboval. Incheba sama koupila majetek od správce konkurzní podstaty, proto se s ní město dohodlo,“ řekl včera Dvořák.


 
Celou reportáž si přečtěte
 ve čtvrtečním vydání deníku