Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Majáles jako tvrdý byznys

Česko

  11:01
BRNO - Úspěšný Brněnský Majáles leží mnohým v žaludku. Je to strach z nevítané konkurence nebo oprávněné obavy o budoucnost tradičních studentských oslav?

Dvoudenní Majáles 2007 se uskutečnil na Černovické terase v Brně. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Tichou válku vedou současní a bývalí organizátoři majálesů v městech po celé republice. Brněnská dvoudenní show na Černovické terase zaznamenala i přes nepřízeň počasí rekordní návštěvnost. A také vlnu nevole.
 
„Je to přeorganizovaná akce, pomocí které se někdo snaží vydělávat na studentech. Majáles by měl být spontánní, otevřený a také bezplatný,“ tvrdí dlouholetý organizátor brněnských majálesů Jaroslav Švec. Názor s ním ale zřejmě nesdílejí sami studenti, kterým je akce určena. V Brně jich podle prvních odhadů na dvoudenní akci přišlo více než dvacet tisíc.

„Proti současné podobě majálesu nic nemám. Průvod masek a volbu krále jsem vlastně ani nezažila, jen jsem o tom četla,“ uvedla studentka Marcela Rábová, která si užívala úterního programu. Volbu krále majálesu a pochod masek, které k jarním oslavám po desítky let neodmyslitelně patřily, Brno naposledy zažilo před dvěma roky. „O doprovodný program zkrátka není takový zájem. Do soutěže o krále majálesu se letos přihlásil jediný člověk,“ řekl organizátor Českého Majálesu Michal Šamánek.

Tradice majálesů z vysokých škol postupně mizí

Právě velkolepost akce pod hlavičkou Český Majáles, kterou letos brněnští organizátoři připravili v deseti městech včetně Prahy, mnohým vadí. Pořadatelé se výtkám brání a tvrdí: na akci nevyděláváme. Nabízíme za nízké vstupné kvalitní program. A také poukazují na fakt, že studentské tradice postupně vymírají. „Majálesy byly před časem samozřejmostí na většině fakult. Dnes už o jejich organizování studenti asi nemají takový zájem,“ uvedla mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.
 
Tradici studentských oslav letos po letech přerušilo také Vysoké učení technické v Brně. Možná navždy. Proč? „Jednak jsme nenašli vhodné prostory a také proto, že velkému majálesu nemůžeme konkurovat zajímavým programem,“ uvedla pro LN předsedkyně Studentské komory Akademického senátu VUT Veronika Donthová.
 
Jiná města na Moravě zvolila odlišnou taktiku a majálesu organizovanému z Brna se postavila vlastní akcí. V Olomouci se tak v květnu konaly dvojí studentské oslavy. V Ostravě studenti z Vysoké školy báňské dokonce vyzvali k bojkotu Českého Majálesu, se kterým ukončili spolupráci, a odhodlali se po letech k uspořádání vlastních oslav.

Problémy nastanou, když někomu narušíme byznys

„Nikomu v pořádání vlastních majálesů nebráníme. Problémy nastanou, když někomu narušíme jeho příležitostný byznys,“ uvedl organizátor Šamánek, který na projektu pracuje čtvrtým rokem. Akce podle něj nevydělává. „Silnější města pokryjí ziskem ztrátové majálesy. Třeba loni úspěšný Brněnský Majáles dotoval podobnou akci v Hradci Králové,“ vysvětlil.
 
Brněnský Majáles se loni konal v Mariánském údolí, kam přilákal na osmnáct tisíc mladých lidí. Z kapacitních důvodů ho letos organizátoři přesunuli na Černovické terasy. Studentské oslavy, které organizuje občanské sdružení StudentZone, letos získaly záštitu brněnského primátora i rektora Masarykovy univerzity. Jednodenní vstupné stálo v předprodeji 175 korun.

Ani odborníci nevědí, kdy se v Brně konal první majáles. „Jeho kouzlo bývalo právě v té neoficiálnosti. Známé jsou ale majálesy z padesátých let, které byly tehdy zčásti i jakýmisi společenskými protesty,“ dodal ředitel archivu Masarykovy univerzity Jiří Pulec.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...