3. května 2007 11:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Z majálesu se stal obří festival

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Letošní pražský majáles navštívilo přes 20 tisíc lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letošní pražský majáles navštívilo přes 20 tisíc lidí. | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Tradiční studentskou oslavu jara ovládl král Kampusák. Akce tři roky po svém obnoveném konání přilákala na Výstaviště přes dvacet tisíc lidí.

Linky tramvají, které mají v jízdním řádu zastávku Výstaviště, včera odpoledne rozhodně nezely prázdnotou. Právě naopak. Stovky lidí totiž už odpoledne proudily na holešovické výstaviště, kde se konal pražský Majáles 2007. Provoz ještě zhoustl v podvečer, kdy dorazili lidé, které přilákaly legendární zahraniční kapely jako švédští Clawfinger nebo američtí Dog Eat Dog.

Třetí ročník pražského majálesu se rozrostl do obřích rozměrů. Zatímco v roce 2005 se s jedním jevištěm vešel do areálu vysokoškolských kolejí na Jižním Městě, letos se dvěma pódii a tanečním stanem ovládl výstaviště v Holešovicích. Dříve spontánní studentská zábava se tak proměnila ve velký open air festival.

„V první den festivalu v úterý přišlo dvanáct tisíc lidí. Očekáváme, že druhý den přijde zhruba stejně,“ uvedla tisková mluvčí akce Majáles 2007 Alžběta Pavlínová s tím, že přesný počet prodaných vstupenek budou znát pořadatelé až během dneška.

Letošní majáles přinesl hned několik novinek. Poprvé se konal ve dvou dnech a poprvé také zval návštěvníky na zahraniční kapely. Zejména Dog Eat Dog a Clawfinger přilákaly na studentský festival zdaleka nejvíce lidí. „V předchozích ročnících byla scéna spíše zaměřená na československý rock, letos majáles nabídl více žánrů,“ vysvětlila Pavlínová. Z českých hudebníků zahráli návštěvníkům například Čechomor, Tata Bojs, Mig 21, Gaia Mesiah, Kryštof, Sto zvířat nebo Tam Tam Orchestra. Kromě toho si svůj šálek čaje mohli v programu najít i vyznavači stylů punk, ska, nebo hip-hop. Pro ně byl připravený taneční stan.

Metropoli vládl král Kampusák
Součástí pražského majálesu byla tradičně také volba studentského krále. Jednotliví kandidáti prezentovali sebe i svůj program už týden před samotným majálesem. Klíč od města předala symbolicky náměstkyně primátora Markéta Reedová vítězi volební kampaně Martinu Palánovi alias králi Kampusákovi Prvnímu. U příležitosti převzetí klíče si studentský monarcha také vyzkoušel, jak se sedí v primátorském křesle. Spolu se svou družinou zabral místo Pavla Béma na magistrátu.

„Jedním z trháků jeho kampaně byl průvod. Prošel všechny budovy Karlovy univerzity. Chtěl upozornit na to, že univerzita je rozeseta po celém městě a je třeba postavit jeden nový kampus,“ řekla mluvčí Majáles 2007. Král má jinak podle svých slov za cíl jen zábavu.

  • 2Diskuse

Najdete na Lidovky.cz