Pátek 28. února 2020svátek má Lumír 4 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Z majálesu se stal obří festival

Letošní pražský majáles navštívilo přes 20 tisíc lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letošní pražský majáles navštívilo přes 20 tisíc lidí. | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Tradiční studentskou oslavu jara ovládl král Kampusák. Akce tři roky po svém obnoveném konání přilákala na Výstaviště přes dvacet tisíc lidí.

Linky tramvají, které mají v jízdním řádu zastávku Výstaviště, včera odpoledne rozhodně nezely prázdnotou. Právě naopak. Stovky lidí totiž už odpoledne proudily na holešovické výstaviště, kde se konal pražský Majáles 2007. Provoz ještě zhoustl v podvečer, kdy dorazili lidé, které přilákaly legendární zahraniční kapely jako švédští Clawfinger nebo američtí Dog Eat Dog.

Třetí ročník pražského majálesu se rozrostl do obřích rozměrů. Zatímco v roce 2005 se s jedním jevištěm vešel do areálu vysokoškolských kolejí na Jižním Městě, letos se dvěma pódii a tanečním stanem ovládl výstaviště v Holešovicích. Dříve spontánní studentská zábava se tak proměnila ve velký open air festival.

„V první den festivalu v úterý přišlo dvanáct tisíc lidí. Očekáváme, že druhý den přijde zhruba stejně,“ uvedla tisková mluvčí akce Majáles 2007 Alžběta Pavlínová s tím, že přesný počet prodaných vstupenek budou znát pořadatelé až během dneška.

Letošní majáles přinesl hned několik novinek. Poprvé se konal ve dvou dnech a poprvé také zval návštěvníky na zahraniční kapely. Zejména Dog Eat Dog a Clawfinger přilákaly na studentský festival zdaleka nejvíce lidí. „V předchozích ročnících byla scéna spíše zaměřená na československý rock, letos majáles nabídl více žánrů,“ vysvětlila Pavlínová. Z českých hudebníků zahráli návštěvníkům například Čechomor, Tata Bojs, Mig 21, Gaia Mesiah, Kryštof, Sto zvířat nebo Tam Tam Orchestra. Kromě toho si svůj šálek čaje mohli v programu najít i vyznavači stylů punk, ska, nebo hip-hop. Pro ně byl připravený taneční stan.

Metropoli vládl král Kampusák
Součástí pražského majálesu byla tradičně také volba studentského krále. Jednotliví kandidáti prezentovali sebe i svůj program už týden před samotným majálesem. Klíč od města předala symbolicky náměstkyně primátora Markéta Reedová vítězi volební kampaně Martinu Palánovi alias králi Kampusákovi Prvnímu. U příležitosti převzetí klíče si studentský monarcha také vyzkoušel, jak se sedí v primátorském křesle. Spolu se svou družinou zabral místo Pavla Béma na magistrátu.

„Jedním z trháků jeho kampaně byl průvod. Prošel všechny budovy Karlovy univerzity. Chtěl upozornit na to, že univerzita je rozeseta po celém městě a je třeba postavit jeden nový kampus,“ řekla mluvčí Majáles 2007. Král má jinak podle svých slov za cíl jen zábavu.

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...