Úterý 2. března 2021svátek má Anežka 0 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Majitel pivních kol expanduje v Praze na Vltavu. Naše šlapací loď nemá s alkoturismem nic společného, tvrdí

Prague Cycle Boat nově vozí turisty po Vltavě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prague Cycle Boat nově vozí turisty po Vltavě. | foto: YouTube Prague Cycle BoatReprofoto

Praha Ze souše na vodu. Po turistické atrakci pojízdných pivních barů má Praha další novinku: pivní šlapací loď. Prezentuje se jako první ‚cycle boat‘ svého druhu v Evropě. Kromě panoramat z paluby láká hlavně na 30 litrů vychlazeného českého piva. S projektem přišel provozovatel pražských pivních kol.

Podle majitele plavidla a jednatele firem Prague Cycle Boat a Prague Beer Bike Viktora Hübnera nemá pivní šlapací loď s alkoturismem nic společného. „Koncept pochází z USA a několik let funguje v New Yorku, Chicagu a dalších velkých městech. Loď se pohybuje na řece v místech území Prahy 1, kde nikoho rušit nemůže - po obou stranách řeky je rušná silnice a nejsou tam obytné budovy,“ míní. 

Dodává zároveň, že by byl nerad, aby si lidé šlapací loď s pivními koly spojovali. „Věříme, že šlapací loď nikoho obtěžovat nebude.“ 

Praha, 22.07.2019, Lennonova zeď, SPECIÁL PRO LIDOVÉ NOVINY, FOTO MAFRA DAN...
Po oblíbené atrakci pivních pojízdných barů má Praha další novinku: pivní...

Na plavidlo se vejde desetičlenná ‚šlapací‘ posádka a kapitán, který jako velitel lodi alkohol požívat nesmí. „Plavidlo má celou dobu plavby pod kontrolou a ovládání je plně v jeho moci, pasažéři nemají na plavbu žádný vliv,“ vysvětluje Hübner.

O podmínkách užívání alkoholu se jedná

V tuto chvíli má „cycle boat“ technické osvědčení a je registrovaným rekreačním plavidlem s motorem, který může vyplout. Podle ředitelky Státní plavební správy Kláry Němcové se ale ještě řeší podmínky provozu, zejména pak podmínky požívání alkoholu.

„Jedná se o technických věcech - jestli osoby, které na plavidle budou, mají, nebo nemají vliv na jeho pohyb. Samozřejmě nadále zde platí to, co už bylo mnohokrát řečeno, tedy že vůdce plavidla nesmí požívat alkohol a člen posádky také ne,“ zní podle Němcové aktuální verdikt. 

Majitel Viktor Hübner nicméně sám uvedl, že loď již dva týdny funguje.„Provozování je v souladu s platnými nařízeními a zákony,“ kontruje s tím, že posádka lodi nemá při plavbě žádný vliv na její pohyb. A celá věc je tedy jen otázkou „vykomunikování“ s úřadem plavební správy.

Po oblíbené atrakci pivních pojízdných barů má Praha další novinku: pivní...

Po oblíbené atrakci pivních pojízdných barů má Praha další novinku: pivní šlapací loď.

Půl druhé hodiny trvající trasu lodi kolem Střeleckého ostrova, kterou avizují na webových stránkách, podle Hubnera pozměnili. Konkrétní ale být nechtěl. Ředitelka plavební správy se k trase prozatím nevyjádřila, nechce předjímat. „V tuto chvíli to není zcela vyřešené,“ upřesňuje.

‚Ne‘ velké lodní dopravě a pivním lodím, zní od města

Šlapací pivní loď zahájila provoz ve chvíli, kdy se fenomén pivních kol, které si oblíbili hlavně turisté, setkává s čím dál větším nesouhlasem Pražanů. Od srpna měl platit zákaz pojízdných barů v širším centru Prahy, nakonec se ale odsouvá kvůli námitce dodavatele piva, minipivovaru Gwern. 

Náměstek pražského primátora pro dopravu Adam Scheinherr je názoru, že pivní lodě na řeku nepatří. „Nevím, jaký mají přínos pro Pražany. Bohužel nerozhodujeme o tom, jestli na Vltavě budou, nebo ne, nemůžeme za město ovlivnit, kdo a jak bude po Vltavě jezdit. Velmi bych si ale přál, aby Vltava v Praze sloužila přívozům a dalším lodím městské hromadné dopravy, lodičkám, paddleboardům a dalším sportům, ne pivním lodím a velké lodní dopravě, kterou je teď řeka přetížená,“ myslí si.

Od prvního srpna dostaly právě paddleboardy zákaz od Státní plavební správy. Plavba na paddleboardu už není možná v úseku mezi komorou Praha-Štvanice a železničním mostem na Výtoni a to hlavně z důvodu křížení cesty s velkými plavidly i celkové bezpečnosti na Vltavě.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!