Pátek 17. května 2024, svátek má Aneta
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Malé operátory láká mobilní trh

Česko

Český telekomunikační trh je na úrovni Albánie, alespoň co se počtu virtuálních mobilních operátorů týče. Tři stávající mobilní operátoři žádného dalšího na trh nepustí.

PRAHA Malí regionální operátoři mohou rozhýbat vody na trhu s telekomunikačními službami. Chtějí se totiž spojit a umožnit tak vznik silnějšího virtuálního mobilního operátora. Ten by podle nich českým zákazníkům nabídl nižší ceny a hlavně zvýšil konkurenci na českém telekomunikačním trhu.

Virtuální operátor je společnost, která není držitelem licence a nemá vybudovanou síť pro poskytování mobilních telefonních a datových služeb. Proto nakupuje od mobilního operátora kapacitu jeho sítě. Tu pak nabízí zákazníkovi za svých cenových a obchodních podmínek. Ty jsou obvykle výhodnější než nabídka stávajících operátorů.

Menších poskytovatelů telekomunikačních služeb je v Česku více než tisícovka a patří jim podle odhadů odborníků necelých 600 tisíc klientů. I přesto je však Česko jednou mála zemí v Evropě, kde žádný virtuální operátor nefunguje. Kromě České republiky je na tom stejně ještě Albánie, Moldávie nebo Bělorusko. V sousedním Německu naopak funguje zhruba 20 virtuálních operátorů, v Belgii a Holandsku ještě o něco více, Polsko má necelou desítku virtuálních mobilních operátorů.

„Průměrný podíl virtuálních operátorů na trhu v jednotlivých evropských zemích se pohybuje kolem tří až sedmi procent. V České republice by to znamenalo tržby za mobilní služby ve výši 2,7 až 4,5 miliardy korun,“ píše se na webu Českého telekomunikačního klastru, založeného právě menšími operátory. Ti se shodují na tom, že aby svého virtuálního operátora mělo i Česku, je nutné spojit síly. Pomoci by podle nich mohl Český telekomunikační úřad tím, že by vznik virtuálních operátorů nařídil, jako tomu bylo například ve Francii. To však předseda ČTÚ Pavel Dvořák odmítl.

Představou virtuálního operátora pak nejsou moc nadšeni ani mobilní operátoři. „Telefónica O2 preferuje starat se o zákazníky využívající její síť sama než prostřednictvím virtuálního operátora,“ říká mluvčí O2 Martin Žabka. Zbylí dva operátoři, Vodafone a T-Mobile, sice nejsou tak striktní a s některými zájemci o pronájmu svých sítí jednali, zatím ale marně. „V minulosti se na nás několikrát obrátily různé subjekty se zájmem o spolupráci v této oblasti, nicméně se zatím neobjevil nikdo, kdo by předložil nabídku zajímavou pro obě strany,“ říká mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová a její slova potvrzuje i Vodafone.

Podle stávajících operátorů jsou ceny v Česku stejné jako jinde v Evropě, konkurence je prý dostačující. S tím ale zásadně nesouhlasí odborná veřejnost. „Ceny jsou v Česku o dost vyšší a konkurence malá,“ potvrzuje Pavel Přeček z poradenské firmy Auditcom. Podle něj by situaci na českém trhu úplně změnil vstup čtvrtého operátora, o kterém se mluví v souvislosti s připravovanou aukcí na kmitočty uvolněné po přechodu z analogového na digitální televizní vysílání. „To by ale podmínky aukce musely být nastaveny ČTÚ tak, aby byly pro potenciálního čtvrtého operátora férové,“ dodává Přeček.

To se však podle informací LN zřejmě nestane a kmitočty si pravděpodobně rozdělí stávající operátoři. „Pokud aukce na kmitočty dopadne tímto způsobem, tak se stav českého telekomunikačního trhu zakonzervuje minimálně na 15 let a nikdo s tím nic neudělá,“ uzavírá Přeček.

Autor: