Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

„Malé spolkové volby“ zarmoutily CDU

Česko

Supervolební rok v Německu – Ztráty CDU v Bádensko-Württembersku dostávají kancléřku pod tlak

Voliči v Bádensku-Württembersku nejspíš ukončili tamní letitou vládu CDU. Kancléřka Angela Merkelová asi bude muset neúspěch vysvětlovat.

STUTTGART/PRAHA Zemské hlasování v Bádensku-Württembersku si v listu Süddeutsche Zeitung vysloužilo přezdívku malé spolkové volby. A po právu. Po prvních výsledcích včerejších voleb do tamního zemského sněmu se zdálo, že hegemonie křesťanských demokratů (CDU) v hrdém a bohatém „Švábsku“ končí, což by v takovém případě mělo jistě negativní dopad i na šéfku strany a kancléřku Angelu Merkelovou.

CDU je v Bádensku-Württembersku u moci nepřetržitě 58 let. Neoficiální výsledky ale naznačovaly, že by ve Stuttgartu mohli společně vládnout Zelení a sociální demokraté (SPD). Prvně jmenovaní podle nich získali asi 24 procent hlasů, druzí pak kolem 23. Naopak CDU sice zvítězila, když obdržela asi 39 procent hlasů, to by jí však k dalšímu vládnímu angažmá nestačilo. Oproti volbám z roku 2006 ztratila asi šest procentních bodů.

Zisk jejího dosavadního koaličního partnera, liberální FDP, se pohyboval těsně nad pěti procenty hlasů. Pro obě uskupení byl tento výsledek ze „Švábska“ o to bolestnější, že spolu vládnou i na spolkové úrovni. Šéfka spolkové vlády Merkelová tak nyní možná bude muset i na vnitrostranické půdě mnohé vysvětlovat. Němečtí politologové ještě před víkendem odhadovali, že špatný výsledek CDU nepovede přímo k pádu Merkelové. Každopádně její vládu oslabí i právě s výhledem na celostátní volby v roce 2013. Dosavadní premiér Bádenska Württemberska Stefan Mappus (CDU) byl ještě včera dopoledne, když odevzdával svůj hlas, optimistický. „Jsem plný důvěry. Mám dobrý pocit,“ prohlašoval před novináři. Jako Merkelová doufal v to, že voliči v Bádensku-Württembersku ocení letitý blahobyt. „My v Bádensku-Württembersku jsme nejlepší a chceme, aby to tak zůstalo,“ uvedl Mappus. „Máme nejnižší nezaměstnanost – jen 4,3 procenta – a naše ekonomika roste o pět a půl procenta,“ dodal. Včera se ale zdálo, že nakonec převážily vládní přešlapy z poslední doby. Voliči Merkelové a potažmo i Mappusovi, známému příznivci atomu, spočítali vládní lavírování v jaderné politice. Kabinet Merkelové totiž po nedávné japonské katastrofě mimo jiné dočasně vyřadil z provozu některá zastaralá jaderná zařízení. Na podzim přitom vláda naopak navzdory odporu obyvatelstva prosadila prodloužení životnosti jaderných elektráren. „Byla to ukvapená reakce. Merkelová je fyzička. Neměla činit krátkodobá rozhodnutí,“ řekl tisku pekař v obci Neckarwestheim, v jehož blízkosti se právě jedna z odpojených elektráren nachází. (Mappus dokonce před časem oznámil, že Neckarwestheim I ukončí svou činnost natrvalo.) CDU navíc na popularitě ubral i kontroverzní mnohamiliardový projekt hlavního nádraží ve Stuttgartu. Pro Merkelovou je pokles popularity CDU o to nepříjemnější, že se v kampani sama dost angažovala, a navíc v Bádensku-Württembersku mají kořeny i další důležité postavy CDU. Třeba ministr financí Wolfgang Schäuble.

SPD uspěla i v Porýní-Falci Naopak sociální demokraté a Zelení měli po volbách v třetí nejlidnatější spolkové zemi důvod k jásotu. Na dobré náladě jim přidávalo i to, že uspěli také v Porýní-Falci, kde se rovněž konaly zemské volby.

Zřejmě zde společně vytvoří kabinet, přičemž premiérem by měl zůstat Kurt Beck z SPD. (Sociální demokraté získali asi 36 procent hlasů, Zelení více než 15 a CDU zhruba 35 procent hlasů.)

***

Časté prohry * Rok 2011 je v Německu supervolební. Konají se tu sedmery zemské volby. Pro CDU se situace zatím nevyvíjí ideálně. Kromě asi nejdůležitější ztráty v Bádensku-Württembersku a prohry v Porýní-Falci strana přišla i o vládu v Hamburku. Uspěla alespoň v Sasku-Anhaltsku. Volit se má ještě v Brémách, Berlíně a Meklenbursku – Předním Pomořansku.

Jak a kde se včera v Německu hlasovalo

*V obou spolkových zemích, které mají dohromady téměř tolik obyvatel jako Česko a Slovensko – Porýní-Falc (4,5 milionu) Bádensko-Württembersko (asi 10,5 milionu) utrpěly vládní strany CDU a FDP výraznou porážku. *V Bádensku-Württembersku získala CDU 39 procenta hlasů a její koaliční partner svobodní demokraté (FDP) 5,3 procenta. Zelení si připsali 24,2 procenta hlasů, SPD pak 23,1 procenta. *V Porýní-Falci sociální demokraté získali téměř 36 procent hlasů, Zelení více než 15 a CDU 35 procent hlasů. SPD tak obhájila vládu.

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...