Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

„Mám důkazy, že vraždil“

Česko

Průlomové rozhodnutí – Soud obvinil prezidenta Súdánu z genocidy v Dárfúru

Mezinárodní trestní soud ukázal na viníka zločinů v Dárfúru. Prezidenta Súdánu

HAAG Prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) se včera odhodlal ke kroku, který má učinit spravedlnosti zadost, zároveň ale také může podle některých pozorovatelů ohrozit naděje na mír v největší africké zemi. Žalobce Luis Moreno-Ocampo totiž obvinil súdánského prezidenta Umara Hasana Ahmada Bašíra z genocidy a zločinů proti lidskosti, jichž se měl nejvyšší představitel Súdánu dopustit v posledních pěti letech v provincii Dárfúr na západě země. Zároveň s tím Moreno-Ocampo požádal soudce ICC, aby na Bašíra vydali zatykač.

Súdánský prezident se tak stal vůbec první hlavou státu, kterou Mezinárodní trestní soud obvinil. Předpokládá se, že členové soudu se budou prokurátorovou zprávou zabývat několik měsíců. Teprve poté rozhodnou o případném Bašírově zatčení.

Podle Morena-Ocampa stál Bašír za plánem zlikvidovat příslušníky dárfúrských kmenů Fúrů, Masalitů a Zaghávů. Mělo se tak dít za pomoci vražd, násilí a deportací. Chartúm protestuje OSN odhaduje, že konflikt v Dárfúru si od roku 2003 vyžádal životy 300 tisíc osob. Další dva a půl milionu lidí bylo v důsledku násilí donuceno opustit své domovy a stále zůstává terčem milicí džandžauí a armádních jednotek. Chartúm ale mluví jen o 10 tisících mrtvých.

„Genocida je záměrně páchaný zločin. Nepotřebujeme čekat na smrt těch 2,5 milionu lidí. Nemohu si dovolit odvracet se, mám důkazy,“ prohlásil včera v Haagu prokurátor Moreno-Ocampo a dodal: „Bašírovy motivy jsou politické. Jako alibi používá boj proti povstalcům a jeho cílem je genocida.“

Chartúm se včera proti obvinění Bašíra ohradil a prohlásil, že tento krok neuznává, stejně jako neuznává legitimitu ICC. Odmítl už vydat jiné dva podezřelé z válečných zločinů v Dárfúru: bývalého ministra vnitra Ahmada Harúna a velitele milicí Alího Kušíba. Súdán navíc varuje, že rozhodnutí tribunálu může destabilizovat mírový proces v zemi. Toho se obávají i někteří pozorovatelé, kteří upozorňují, že obvinění Bašíra může vyvolat umocněnou mstu proti dárfúrským uprchlíkům. Podle těchto hlasů by také Chartúm mohl znemožnit pobyt humanitárních organizací a mírových jednotek v Súdánu.

Spravedlnost, nebo stabilita?

„Jde o klasický konflikt mezi spravedlností a stabilitou. Obojí je přitom potřeba,“ uvedla k tomu pro agenturu Reuters súdánská opoziční politička Mariam Mahdíová. Další představitelé opozice vyjádřili obavy z toho, že by v zemi mohla nastat ústavní krize. Příští rok se mají v Súdánu konat první svobodné volby po 23 letech.

Mezinárodní trestní soud začal fungovat v polovině roku 2002 a dosud zahájil vyšetřování v Kongu, Ugandě, Súdánu a Středoafrické republice. Jiné mezinárodní soudy v posledních letech obvinily srbského prezidenta Slobodana Miloševiče a hlavu Libérie Charlese Taylora.

Autor:

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...