Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Máme srdce pod kontrolou

Česko

Už pěti stovkám českých pacientů s nepravidelně bijícím nebo selhávajícím srdcem pomáhá funkci jejich srdečního svalu sledovat speciální systém domácího monitorování. Na jakékoliv změny upozorní ještě dříve, než je pocítí sám pacient.

Představte si malou „krabičku“ - defibrilátor či kardiostimulátor, tedy složité přístroje, které podle typu onemocnění stimulují srdce či synchronizují práci obou komor. Měří jen několik centimetrů a lékaři je pacientům voperovávají pod kůži pod prsní sval. Tento několik desítek gramů vážící přístroj dokáže téměř zázraky - spolu se systémem domácího monitorování, většinou speciálním telefonem nebo počítačem, s nímž je bezdrátově spojen, včas upozorní, že se srdcem není něco v pořádku.

Domácí monitorování prožívá od počátku tisíciletí boom. Hodí se pro pacienty, kteří prodělali například infarkt myokardu s těžkým postižením levé komory, trpí arytmií, a lékaři je proto dlouhodobě sledují. Podle kardiologa Miloše Táborského z pražské Nemocnice Na Homolce by se pacienti měli sami na systém domácího monitoringu svých lékařů ptát. „Snižuje totiž počet nemocničních kontrol, frekvenci hospitalizace a informuje lékaře včas o některých aspektech pacientova zdravotního stavu, konstatuje.

A jak vlastně systém funguje? V Česku jsou prozatím k dispozici „domácí monitory“ od dvou firem, třetí k nám přijde v roce 2008. Systém firmy Biotronik pomáhá hlavně lidem se srdečními arytmiemi a funguje na bázi bezdrátového přenosu informací. Pacient s voperovaným defibrilátorem dostane ještě přístroj o velikosti většího mobilu, tzv. cardio messenger, který buď nosí u sebe, nebo jej má na nočním stolku. Přenos dat o pacientově srdci probíhá bezdrátově přes tento messenger jednou denně v naprogramovanou hodinu. Data o funkci srdce pacientů se třídí v servisním středisku v Berlíně, poté jsou umístěna na zabezpečený server. Když messenger zachytí problém, je lékař informován pomocí faxu, sms či e-mailem. Světlo bliká. Volej lékaři Systém domácího monitoringu od firmy Metronic je pak zaměřen spíše na monitorování pacientů s pokročilým srdečním selháním. Jeho výhodou je podle doktora Táborského skutečnost, že na správné funkci přístroje se musí podílet sám pacient. „Když srdce nepracuje, jak má, na kontrolním monitoru, který pacient dostává spolu s defibrilátorem, začne blikat červené světlo. To znamená, že pacient má zavolat svému lékaři a domluvit s ním další postup,“ vysvětluje lékař. Výhodou obou těchto přístrojů je, že srdeční dysfunkci objeví ještě před tím, než pacient pocítí jakékoliv problémy. Domácí „hlídače“ funkce srdce dostávají pacienti zdarma. Podle kardiologa bude počet lidí se systémem domácího monitorování stoupat. Stejně tak projdou zdokonalením systémy samé. „Budou umět sledovat dohromady srdeční arytmie i selhávání srdce,“ dodává.

Systém Home Monitoring (Biotronik). Srdce lidí, které ohrožují arytmie, kontroluje voperovaný defibrilátor (1). Ten komunikuje s tzv. cardio messengerem (2), který nosí pacient s sebou nebo jej má u postele. Cardio messenger posílá digitálně kódované informace o funkci srdce po síti mobilních telefonů do servisního střediska (3, 4). Pokud je se srdcem něco v nepořádku, dostane lékař zprávu přes e-mail, fax či SMS (5).

Autor:

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...