Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Manažera na chvíli zachránila Klausova amnestie, teď se soudí kvůli nálepce ‚tunelář‘

Česko

  6:17
PRAHA - Téměř o šest set tisíc korun hraje někdejší manažer zkrachovalých investičních fondů Trend a Mercia Miroslav Vlastník. Podnikatel proslul především svým návratem z ciziny do Česka jen krátce předtím, než v lednu 2013 tehdejší prezident Václav Klaus vyhlásil amnestii. V souvislosti s tím o Vlastníkovi několik médií psalo jako u tunelářovi, kterého po letech skrývání v cizině dostal domů až Klausův pardon. Exmanažer se s nimi zatím úspěšně soudí.

Amnestii vyhlásil prezident Václav Klaus 1. ledna 2013, zasáhla do devíti stovek běžících kauz. foto: MAFRA - Petr TopičLidové noviny

Miroslav Vlastník s dalšími manažery spravoval investiční fondy Trend a Mercia, peníze z nich se však vkladatelům nikdy nezhodnotily. Místo toho se v nich rozplynulo celkem 1,4 miliardy korun. Skupinu tak státní zástupce postavil před soud, jenž měl doložit jejich odpovědnost. Vlastník se však před českou justicí ukryl na několik let do jižní Ameriky. Než měl kauzu definitivně rozetnout odvolací soud, Vlastník se objevil v České republice.

Manažer vytunelovaného fondu se skrýval v zahraničí, amnestie pro něj neplatí

Letadlo s manažerem dosedlo na Letišti Václava Havla pouze dva týdny předtím, než prezident Klaus na Nový rok 2013 vyhlásil svůj dílčí pardon. Amnestie se dotkla i kauz, s nimiž se české trestní orgány potýkají více než osm let. To byl i případ manažerů obou fondů. Amnestie ale výslovně vylučovala pachatele, kteří jsou na útěku. Po příletu Vlastníka proto začala média spekulovat, zda o hromadně udělené milosti nevěděl předem.

„Obžalovaný tunelář se po osmi letech nechal zatknout. Zajistil si tak amnestii. Dostal echo?,“ uvedlo titulkem svůj článek deník Právo 10. ledna 2013. Podobný tón zvolil při svém referování o Vlastníkovi i on-line deník aktualne.cz. „Obžalovaný ‚tunelář‘ se vrátil dva týdny před amnestií. Je všechno jenom náhoda?,“ tázalo se ve svém článku. V obdobném duchu se ke kauze postavila další tři média.

‚Nerespektovali presumpci neviny‘

 Vlastník na zmíněný způsob zpravodajství zareagoval žalobou na ochranu osobnosti, k soudu poslal šest vydavatelských domů včetně vydavatele deníku Právo, Blesk či uvedeného serveru aktualne.cz. Krajský soud v Praze loni v červnu jeho argumenty uznal „Žalovaní neoprávněně zasáhli do osobnostních práv žalobce, když nerespektovali princip presumpce neviny a žalobce označili za ‚tuneláře‘, ačkoliv nebyl za tvrzenou trestnou činnost pravomocně odsouzen,“ sdělila serveru Lidovky.cz mluvčí soudu Jitka Vlnová.

Soud nařídil, aby z celkem sedmi žalovaných článků zmizelo jeho jméno, fotografie i označení tunelář. Čtyřem vydavatelům pak uložil, aby Vlastníkovi zaplatili jako odškodné 100 tisíc korun. Pátý se měl s exmanažerem vyrovnat částkou 150 tisíc korun. „Soud přiznal náhradu nemateriální újmy způsobené žalobci ve výši, kterou považuje za odpovídající intenzitě zásahu,“ dodala mluvčí Vlnová.

Miroslav Vlastník na fotce v době, kdy po něm pátrala policie
Někdejší manažeři fondů Miroslav Hálek, Petr Kožený a Libor Páv (zleva).

Vydavatelé však rozsudek nepřijali, jejich odvolání má na stole Vrchní soud v Praze. Spor by měl s konečnou platností vyřídit toto úterý. Návrat Vlastníka spustil poprask především kvůli tomu, že ho Klausova amnestie vyňala z rukou justice. „Měli jsme v řízení proti uprchlému Miroslava Vlastníka z Trendu, který byl uprchlý řadu let. Amnestií řízení proti tomuto uprchlému skončilo,“ informovala tehdy Týden pražská žalobkyně Soňa Bělohlávková.

Hrad musel posléze vyvracet spekulace o tom, že Vlastník dostal o chystaném Klausově pardonu echo, aby se včas vrátil, čímž by si zajistil beztrestnost. „Ne,“ odpověděl tehdy serveru Lidovky.cz tehdejší Klausův tajemník Ladislav Jakl na otázku, zda byznysmen o amnestii měl zprávy předem. Vlastníkův advokát následně informoval, že návrat jeho klienta po více než osmi letech pobytu v Peru se plánoval vrátit bez vědomí o chystaném pardonu.

Vlastníka spol. soud očistil, zbytek vyřešila amnestie

„Krajský soud v Hradci Králové se o tom, že pan Vlastník je v Peru, dozvěděl v srpnu 2012 ze zpráv Interpolu a mezinárodního odboru Ministerstva spravedlnosti. Obhájce pana Vlastníka informoval v září 2012 zdejší soud o úmyslu pana Vlastníka vrátit se do České republiky,“ potvrdila pak tuto verzi serveru Lidovky.cz mluvčí soudu Jana Kliková.

Vášně kolem své osoby v březnu 2013 utlumil sám Vlastník, když se veřejně amnestie zřekl. Trval na projednání kauzy před Vrchním soudem v Praze. Nejvyšší soud navíc na sklonku roku konstatoval, že se na manažera Klausův pardon beztak kvůli jeho předchozímu skrývání nevztahuje. Nicméně i tak byl na jaře 2014 v kauze fondů očištěn. „Odvolání podaná v neprospěch mimo jiné i Ing. Vlastníka zamítnuta jako nedůvodná,“ sdělila serveru Lidovky.cz mluvčího vrchního soudu Simona Heranová.

Soud vedle Vlastníka pravomocně sejmul obžalobu i z dalších manažerů fondů Michala Plachty a Václava Diuse. Hlavní aktéři kauzy Miroslav Hálek, Libor Páv, Jan Cholasta a Libor Špriňat z případu vyklouzli díky amnestii. Fond Trend založili roku 1991 hudebníci Michael Kocáb a Martin Kratochvíl, v roce 1995 ho prodali firmě Královéhradecká Brokerská zastupované Miroslavem Hálkem. Podle obžaloby ale peníze z fondu zamířily na konta soukromých firem, v roce 2000 skončil Trend v konkurzu.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...