26. ledna 2018 13:34 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Manuál voliče prezidenta: lístky ve schránkách nehledejte, obálka se nelepí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 6Diskuse
Volební urna - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volební urna - ilustrační foto | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

PRAHA Teprve podruhé proběhne v Česku v pátek a v sobotu finále prezidentské volby, ze kterého vzejde vítězný kandidát. Lidové noviny připravily manuál úspěšného voliče.

1. Kdo smí volit
Kdo nejpozději v sobotu oslaví osmnácté narozeniny, může se vydat do volební místnosti. Jako u všech voleb platí, že musí být český občan s trvalým pobytem v republice. S sebou musí mít platný občanský průkaz nebo cestovní pas. Jiné doklady volební komise neuzná.

2. Kdy se smí volit
Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin a tak zůstanou až do 22 hodin. V sobotu pak od osmi hodin ráno až do 14 hodin. Kdykoli jindy mají voliči smůlu.

3. Hlasovací lístky
Pokud někdo čeká, že mu jako vždy přijdou hlasovací lístky do schránky, bude čekat marně. Ve druhém kole prezidentských voleb se záměrně neposílají, a to proto, že se počítá i s variantou, že by se jeden z kandidátů 24 hodin před zahájením voleb vzdal své kandidatury. V takovém případě by totiž do druhého kola postoupil třetí na pásceHlasovací lístky voliči dostanou ve volební místnosti. Jeden z nich vloží volič do obálky za zástěnou, za tu by se měl odebrat sám. Obálku pak vhodí do urny před volební komisí.

4. Voličský průkaz
V případě, že volič nebude v době voleb v místě svého trvalého bydliště, musí mít voličský průkaz. Na jeho vyřízení už je teď pozdě, poslední možnost byla ve středu. Pokud má někdo voličský průkaz vyřízený, může volit u volební komise kdekoli v republice nebo ve zvláštním volebním okrsku vytvořeném na zastupitelském či konzulárním úřadě v zahraničí.

5. Aby lístek platil
Volič musí jeden z hlasovacích lístků vložit do obálky, kterou dostane na místě. Obálka se nezalepuje. Do obálky nelze vkládat vlastní papíry, musí jít o lístek komise. Ten může být přeložený nebo natržený, ale ne přetržený.

6. Když budou mít stejně
Prezidentem se stane ten, který ve druhém kole získá nadpoloviční většinu hlasů. Pokud by oba kandidáti získali stejný počet hlasů, celé volby by se opakovaly. Předseda Senátu je musí vyhlásit do 10 dnů, nejpozději za dalších 90 dní by vše vypuklo nanovo.

enoEliška Nová
  • 6Diskuse