Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Marný boj s červenými žilkami

Česko

Červené žilky, odborně venektázie, je možné odstranit laserem či dalšími metodami zpravidla jen dočasně.

Laserové ošetření je však šetrnější ke kůži a prakticky nebolí.

Červené žilky se dělají nejčastěji na nose a na nohou. Pokud se jim chcete vyhnout, chraňte pokožku před výraznými klimatickými změnami, nechoďte do sauny a do solárií. Ani to však nemusí pomoci. Většinu z nás totiž přesto dostihnou.

Jejich vznik bývá geneticky podmíněný. Proto se i po odstranění často udělají znovu.

Nejšetrnější metoda odstranění se provádí pomocí laseru. Tím se lze ale zaměřit jen na žilky do průměru půl milimetru. Platí přitom, že venektázie na obličeji se odstraňují lépe než ty, které se vytvoří na nohou.

„Žilky na obličeji je dobré každým rokem v zimním období ošetřit, protože se tvoří pořád dokola a nelze tomu nijak zabránit,“ říká doktorka Hana Raková z pražské kliniky Esthé. Ošetření laserem, stejně jako i jiné druhy zákroků, jsou tak spíše udržovací záležitostí.

Princip likvidace venektázie spočívá v tom, že laserový paprsek reaguje s červeným krevním barvivem. Žilka se uzavře, přestane fungovat, a tělo ji pak samo zlikviduje. Trvá to asi šest týdnů.

„Po ošetření vzniká lehké začervenání. V případě, že jsou žilky rozsáhlejší, může následná modřinka zvláště na obličeji být téměř týden nápadná. Po několika dnech ale skvrna zmizí,“ informuje Raková.

Zatímco některé venektázie se odstraní již při prvním ošetření, u jiných je nutné zákrok třeba třikrát opakovat.

„Pokud je žilek opravdu mnoho, pracujeme na jejich odstranění v měsíčních intervalech třeba půl roku,“ netají se doktorka Raková. Ošetření je téměř nebolestivé, pacienti popisují jen mírné štípání.

Odstranění nepěkných červených žilek na nose se provádí také elektrokoagulací, která je oproti laseru několikanásobně levnější. Její princip spočívá v tom, že lékař musí jehlu, která vede elektrický proud, zavést pod kůži a trefit jí danou žilku.

Pokud se mu to nepodaří, žilka zůstane a stav se dokonce může i zhoršit. Ošetření je navíc velmi bolestivé.

„Dcera mi zákrok elektrickou jehlou zaplatila k Vánocům. Kdybych věděla, jaká bolest mě čeká, vůbec bych ho nepodstoupila. Dermatoložka mi kvůli bolesti ošetřila jen polovinu nosu. A žilky stejně nezmizely,“ svěřuje se Jana z Berouna.

Po laserovém ošetření se stav zhoršit nemůže a vždy dochází ke zlepšení. Stejně jako při každém zásahu laserem platí, že se neprovádí na velmi opálenou kůži.

Autor: