Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 0 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Úniky zlobí protikorupčního šéfa. Promluví si se Sobotkou

Bohuslav Sobotka komentuje práci ministra financí Miroslava Kalouska. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka komentuje práci ministra financí Miroslava Kalouska. | foto: ČTK

PRAHA Šéf protikorupční policie Tomáš Martinec se chce v úterý sejít s předsedou mandátového a imunitního výboru Poslanecké sněmovny Bohuslavem Sobotkou. Zabývat se zřejmě budou úniky informací z vyšetřovacích spisů, které se týkají poslanců v hledáčku vyšetřovatelů.

V květnu si Martinec stěžoval předsedkyni sněmovny Miroslavě Němcové na poslance, že věci ze spisů vynášejí na veřejnost. Martinec podle deníku Právo dokonce poslancům nepřímo pohrozil, že když budou úniky pokračovat, nemusí od něj dostávat spolu se žádostí o vydání k trestnímu stíhání vyšetřovací spisy, protože to není zákonná povinnost policie.

Ať to rozsoudí policie, míní Sobotka

Sobotka řekl, že v úterý půjde o schůzku na Martincovu žádost. "Předpokládám, že budeme hovořit o výměně dokumentů mezi policií a mandátovým a imunitním výborem," uvedl. Je podle něj na policii, aby stanovila pravidla pro nakládání se spisem. "Pro potřeby výboru stačí, pokud se s ním mohou poslanci osobně seznámit," poznamenal. Dodal, že nejrůznější odposlechy unikají už řadu let a vůbec se netýkají jen poslanců.

ČTĚTE TAKÉ:


Téma je spjaté s vyšetřováním poslance a bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD), který je vazebně stíhán kvůli přijetí úplatku za zmanipulování veřejné zakázky na opravu buštěhradského zámku, a poslankyně TOP 09 Vlasty Parkanové, kterou policie vyšetřuje v souvislosti s nákupem armádních letounů CASA.

PŘEČTĚTE SI:


První odposlechy z Rathovy kauzy se v tisku objevily v květnu, další tento týden potom, co policie doručila sněmovně žádost o Rathovo vydání kvůli podezření, že přijal úplatky i za další veřejné zakázky. V případě Parkanové část členů imunitního výboru odmítla nahlédnout do spisu s tím, že nechtějí být obviňováni z vynášení informací.

,
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou
NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou

Před třemi lety se Janě Ryšánkové obrátil život naruby. Byla v pátém měsíci těhotenství, když jí lékaři oznámili, že má rakovinu v pokročilém stádiu.