5. března 2019 8:34 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Masopust v Česku končí v úterý, tečkou na závěr budou tradiční průvody maškar

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Petr EretMAFRA

PRAHA Tradičními průvody maškar v úterý v Česku končí masopust. Rej masek za hudebního doprovodu projde několika místy Prahy, průvody se chystají také například v Českém Krumlově, Ostravě, Brně, Táboře nebo Českých Budějovicích.

Období masopustu skončí Popeleční středou, kdy křesťanům začíná čtyřicetidenní postní období před Velikonocemi.

O hudební doprovod se postaral folklórní soubor DYKYTA z Krásné Lípy.
Účastníci vyrazili na pochod z dvora domu z Loubí, poté prošli celou vesnicí.

Masopustní průvod s kejklíři, akrobaty a velkými loutkami vyjde například v 17:00 z pražského náměstí Jiřího z Poděbrad. Zabijačkové pochoutky, které k masopustu neodmyslitelně patří, se zde však budou podávat už od 11:00 hodin. Lidé v maskách se odpoledne sejdou také u křižovatky ulic Bělohorská a Pod Královkou, odkud vyrazí do břevnovského kláštera. Pořadatelé ocení deset nejkrásnějších dětských masek.

Masopustem ožije i východ Prahy. V Dolních Počernicích bude maškarám na cestu vyhrávat dechová hudba. Průvod se vydá ve 13:00 hodin od základní školy ulicemi Národních hrdinů, Českobrodská a Novozámecká, aby své putování zakončil v hotelu Svornost masopustní veselicí.

Na ostravském Masarykově náměstí se uskuteční masopustní slavnosti na téma Znovuzrození v renesanci. Maškarní průvod vyjde v 17:00. V Brně bude takzvaný fašank na náměstí Svobody. V Táboře půjde masopustní průvod s živou kozou od Žižkova náměstí k náměstí T. G. Masaryka.

Masopustní veselice se chystá i na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. a v jeho blízkém okolí. Už dopoledne začnou oslavy také například v Hlinsku na Chrudimsku, průvod masek projde rovněž Českým Krumlovem.

Masopustní veselí končí večer před Popeleční středou, kdy se tradičně konají zábavy spojené s pochováváním basy a začíná období čtyřicetidenního půstu do Bílé soboty. Ta připomíná den, kdy Ježíš ležel v hrobě, letos vychází na 20. dubna. Celkem trvá období půstu o několik dní déle, protože křesťané v neděli půst nedrželi. Písemné zmínky o masopustních rejích z Čech i Moravy jsou dochovány ze 13. století, i když svátek je zřejmě ještě staršího data.

ČTK