7. září 2015 14:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mateřská a rodičovská? Nezaměňovat, dopadají na jiné životní situace

Skloubit mateřství a práci není vždy jednoduché. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skloubit mateřství a práci není vždy jednoduché. | foto: Richard Cortés, Lidové noviny

Po mateřské dovolené se můžete vrátit na úplně stejné místo, po rodičovské vám však zaměstnavatel musí držet pouze práci stejného druhu. Důležité je tedy její správné vymezení v pracovní smlouvě, stejně jako včasná komunikace se šéfem ohledně dalších plánů.

Klíčové je už nezaměňovat mateřskou a rodičovskou dovolenou. Tentokrát totiž nejde jen o pouhé právnické slovíčkaření, ale vysloveně o dvě různé životní situace, spojené s odlišnými právy a povinnostmi.

Zatímco mateřská je zjednodušeně spojena s porodem a obvykle začíná ještě před narozením dítěte, rodičovská souvisí s následným a dlouhodobějším staráním se o dítě. „Rodičovská dovolená nejčastěji navazuje na dovolenou mateřskou. Zaměstnavatel ji musí na žádost poskytnout matce dítěte po skončení mateřské dovolené nebo i otci již od narození dítěte. Poskytuje se na dobu, o kterou si rodič zažádá, ne však déle než do tří let věku dítěte,“ uvádí advokát Jiří Matzner. „Rodičovský příspěvek může být vyplácen až do čtyř let dítěte, rodič ale už nemá od jeho tří let nárok, aby mu zaměstnavatel poskytl pracovní volno pro péči o dítě,“ dodává.

„Po dobu mateřské dovolené je zaměstnankyně, případně zaměstnanec, chráněna před jednostranným propuštěním z pracovního poměru. Jedná se o tak zvanou ochrannou dobu, v jejímž průběhu není možné se zaměstnankyní ukončit pracovní poměr výpovědí nebo okamžitým zrušením pracovního poměru,“ upozorňuje pak Petra Sochorová z advokátní kanceláře Havel, Holásek & Partners.

„Mnoho tatínků také neví, že mohou požádat o peněžitý příspěvek v mateřství, a to již po šesti týdnech od narození dítěte. Rodiče se dokonce mohou v mateřské střídat,“ dodává pak Lucie Rytířová z kanceláře Ambruz & Dark Deloitte Legal.

Včas komunikujte

Podle advokátky Hany Gawlasové z kanceláře Squire Patton Boggs je přitom rozumné, aby si zaměstnanci s předstihem před koncem mateřské rozmysleli, zda nastoupí i na rodičovskou dovolenou nebo se vrátí zpět do práce. A o této skutečnosti včas komunikovali se zaměstnavatelem.

„Zaměstnavatelé často počítají s tím, že novopečené maminky zůstanou i na rodičovské dovolené, nicméně počet zaměstnavatelů, který chce své spolehlivé a kvalifikované zaměstnankyně co nejdříve zpět, stále roste,“ připomíná Gawlasová.

.