Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie

Messi ukázal krásu, Barcelona postupuje

PRAHA Zase zní aplaus pro Lionela Messiho. Král tančící v kopačkách dokázal, že si zaslouží, aby ho miliony fanoušků nadšeně opěvovaly. Stejně jako loni v Lize mistrů dovedl Barcelonu k postupu přes Arsenal. Jeho včerejší bilance je skvostná: dva vstřelené góly a spousta fotbalové krásy.

Do odvety osmifinále vstupovala Barcelona v méně výhodné pozici. Doma musela umazat ztrátu po porážce 1:2 v Londýně. To se jí povedlo zásluhou vítězství 3:1. V součtu obou zápasů měla navrch stejně jako na hřišti, tam byl rozdíl ještě mnohem markantnější.

Na nabitém stadionu Nou Camp zůstala včera polovina trávníku před brankou domácích prakticky nevyužitá. Na zbytku dovolila Barcelona Arsenalu jenom bránit – nic víc.

Neustálý tlak prostě nešlo vydržet, po vyloučení Van Persieho navíc Arsenal dohrával půlhodinu v oslabení. Vylézt ze sevřených kleští se nepovedlo ani Tomáši Rosickému, který v sestavě Arsenalu vydržel do 73. minuty.

Nebezpečí viselo ve vzduchu skoro pořád. Messi úchvatně kličkoval, jeden z obranných zákroků na něj zaváněl penaltou. Až chvíli před přestávkou mu pomohla laciná ztráta míče od Fabregase. Prodral se před Almuniu, dovolil si ho lehce přehodit a pak dorazit do prázdné branky. Podobně vyšperkovaná gólová lahůdka je k vidění málokdy.

Vyhlídky Arsenalu povzbudil jediný moment. Za celých 90 minut nevystřelili jeho hráči na branku, ale i tak zvládli vyrovnat. Nechtěně se o to postaral Busquets, obránce Barcelony po rohu hlavičkoval na začátku druhé půle do vlastní sítě. Vytrvalá smršť ale pokračovala, postupový výsledek pro Arsenal nemohl dlouho vydržet.

Během dvou minut pak vymazala Barcelona pochybnosti. Nejdřív proběhl středem k druhému gólu Xavi a pak znovu rozhodl Messi. Po proměněné penaltě zvedl ruce a podíval se k nebi.

Soupeř vypadal na odpis, ale střídající Bendtner v závěru utekl a mohl snížit. To by ale Arsenal získal opravdu víc, než si zasloužil.

Jednoho zástupce má český fotbal ve čtvrtfinále i tak jistého, i když Tomáš Rosický skončil. K jasnému postupu Šachtaru Doněck přes AS Řím přispěl jedním gólem také Tomáš Hübschman.

***

Liga mistrů

Šachtar Doněck - AS Řím 3:0 Branky: 18. HÜBSCHMAN, 58. Willian, 87. Eduardo. Rozhodčí: Webb (Angl.). ČK: 41. Mexés (Řím). Diváci: 50 000. První zápas: 3:2, postupuje Doněck. Poločas: 1:0.

FC Barcelona - FC Arsenal 3:1 Branky: 45.+3 a 71. z pen. Messi, 69. Xavi - 53. Busquets. Rozhodčí: Busacca (Švýc.). ČK: 55. Van Persie (Arsenal). Diváci: 90.000. První zápas: 1:2, postupuje Barcelona. Poločas: 1:0.

Dnešní program (od 20.45): Schalke – Valencia (Nova Sport), první zápas 1:1, Tottenham – AC Milán (ČT4), první zápas 1:0.