27. srpna 2018 9:20, aktualizováno  11:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Meteorologické stanice hlásí rekordy. Na některých místech Česka mrzlo, ve Volarech naměřili -8,5 stupně

Teploměr - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Teploměr - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Praha Na všech stanicích s výjimkou pražského Klementina v noci na pondělí klesly teploty pod deset stupňů Celsia. Na některých místech Česka mrzlo, nejméně naměřila jedna ze dvou stanic v jihočeských Volarech, kde bylo minus 8,5 stupně Celsia. Nová teplotní minima pro 27. srpen zaznamenalo 41 stanic z celkem 146, které měří alespoň 30 let. Na dalších třech byl rekord vyrovnán.

Teploty pod nulu padaly především v jižní části země. Na Rokytské slati bylo minus sedm, stanice Kvilda-Perla hlásila minus šest a Hliniště minus 3,5 stupně. Ve Volarech naměřila jedna ze stanic minus 2,5 stupně, druhá pak minus 8,5 stupně. Podle Jany Hujslové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) je to dáno její polohou a specifickými podmínkami. Mezi bilancí rekordů se ale tato nejnižší teplota neobjevila, protože stanice funguje méně než 30 let.

Pondělní ráno bylo nejchladnější

„Na polovině míst, která mají aspoň 30 let dlouhou řadu měření, bylo pondělní ráno nejchladnější, další dny už tak nízké teploty nebudou,“ řekl Jaroslav Hintermüller z českobudějovické pobočky (ČHMÚ). Ta naměřila nejnižší teplotu na Rokytské slati, kde bylo minus 7,1 stupně.

Nová teplotní minima padala po celé zemi. Například ve středočeských Lánech naměřili 6,5 stupně Celsia, dosavadní rekord z roku 1993 byl o půl stupně vyšší. Rekord mají také jihomoravské Pohořelice, Karlovy Vary, Liberec, Nový Bydžov v Královéhradeckém kraji, Klatovy, Plzeň nebo některé obce na Vysočině.

„V pondělí se sem dostal hodně studený vzduch, pak už bude trochu více oblačnosti a takové zimy už nebudou,“ dodal Hintermüller.

Jizerky hlásily -4,5 stupně, Krkonoše -7,1

Teploměr na stanici Jizerka-rašeliniště ukázal v noci nejnižší teplotu minus 4,5 stupně Celsia. Na Jizerce bylo minus čtyři stupně, v Bedřichově na Nové louce minus 1,8 stupně a na Smědavě v Bílém Potoce minus 1,6 stupně.

Nejnižší teplotu ve výšce pěti centimetrů meteorologové Královéhradeckého kraje naměřili na Luční boudě v Krkonoších, a to minus 7,1 stupně Celsia. V dvoumetrové výšce byly na Luční boudě plus čtyři stupně.

Srpnové ochlazení není nic neobvyklého

Ochlazení na konci srpna s přízemním mrazem není podle Dušana Čičmana z ČHMÚ v Hradci Králové nic výjimečného. V dalších dnech by se tak chladná rána v hradeckém kraji již opakovat neměla. Například pro noc na úterý meteorologové očekávají teploty od 14 do deseti stupňů, pro noc na středu od jedenácti do osmi stupňů.

Podle Kláry Bubnové z ústecké pobočky ČHMÚ běžně se stává, že v horách i v létě teplota v noci klesne pod nulu. Letos tak tomu bylo například i na začátku července. Navíc už je znát, že se blíží podzim. „Už se to láme a nemůžeme čekat, že bude v noci 18 stupňů a podobně,“ řekla Bubnová.

Česká republika zažila v létě několik týdnů tropických dní a nocí, studená fronta dorazila minulý týden ze čtvrtka na pátek. Chladnější byly už noci na sobotu a na neděli. „Protože ale tyto noci byly spíše oblačné, neochladilo se tak výrazně. V noci na pondělí se uklidnil vítr, oblačnosti bylo minimum a vzduch byl suchý, což jsou ideální podmínky pro nízké teploty,“ dodala Hujslová z ČHMÚ.

Další noci už by tak chladné být neměly, postupně se bude oteplovat i ve dne. V noci na úterý mají být nejnižší teploty okolo devíti stupňů Celsia. Přes den bude nejtepleji ve středu, a to až 28 stupňů. Tropické teploty ale už meteorologové nečekají.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz