Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

„Metoda, přesnost a láska“

Česko

Slavný italský skladatel Ennio Morricone natáčí v Praze hudbu pro nový televizní film

PRAHA Legenda filmové hudby Ennio Morricone se považuje především za skladatele, až poté za dirigenta. Se svými pohledy na hudbu se svěřil během svého současného pobytu v Česku.

Morricone od soboty natáčí v hostivařských studiích s Českým národním symfonickým orchestrem (ČNSO) hudbu pro dvoudílný italský televizní film Jako delfín od režiséra Stefana Realiho.

Během své kariéry již vytvořil hudbu k více než čtyřem stovkám televizních seriálů a filmů, z nichž jsou patrně nejznámější westerny. Je nositelem několika cen Grammy a Zlatých glóbů, pětkrát byl nominován na Oscara, kterého nakonec získal za celoživotní dílo. Kromě komponování se často objevuje i za dirigentským pultem.

„Nejdůležitější pro mne vždy byla metoda, přesnost a samozřejmě láska, tím jsem se vždy řídil,“ uvedl v rozhovoru pro ČTK dvaaosmdesátiletý italský skladatel. Jeho tvorba vychází podle něj z jeho specifické techniky, hudebního nadání i vlastní fantazie. „Všechno záleží na tom, v jakém stylu je film připraven, a koneckonců i na režisérovi. Hudba musí sledovat průběh a styl filmu,“ poznamenal Morricone.

Ačkoli patří k hudebním nestorům, i on vnímá vzrůstající oblibu elektronické hudby. Zaujme jej prý ale jen tehdy, pokud je „kulturní a v souladu se skládáním hudby“. „V dnešní době není snadné používat tuto hudbu ve filmu. Lidé očekávají to, co již znají. Je to jiná řeč a jiný způsob vyjádření,“ tvrdí.

Nejvíce se proslavil spoluprací s režisérem a krajanem Sergiem Leonem. Morriconeho hudba k jeho westernu Tenkrát na Západě, známém nejen svými tklivými tóny harmoniky, byla přitom k dispozici již předem. Morricone s Leonem spolupracoval na celé řadě filmů, známou se stala rovněž trilogie Pro hrst dolarů (1964), Pro pár dolarů navíc (1965) a Hodný, zlý a ošklivý (1966).

Autor: