6. května 2017 9:14, aktualizováno  10:32 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Podle Sobotky je mezi Zemanem a Babišem ‚mocenský pakt‘

Bohuslav Sobotka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka | foto:  Dan Materna, MAFRA

praha Mezi prezidentem Milošem Zemanem a vicepremiérem Andrejem Babišem existuje podle premiéra Bohuslava Sobotky „mocenský pakt“. „Oni se vzájemně tolerují, nekomentují svoje excesy, čas od času se podpoří,“ řekl Právu Sobotka, který prezidentovi navrhl Babišovo odvolání z vlády. Babiš obvinění uváděná jako důvody, proč má být odvolán, odmítá. Zeman Sobotku kritizoval.

„Je tady mocenský pakt mezi Bohuslavem Sobotkou a (předsedou TOP 09) Miroslavem Kalouskem,“ reagoval na twitteru na Sobotkovo vyjádření mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

06.května 2017 v 09:22, příspěvek archivován: 06.května 2017 v 10:23

Je tady mocenský pakt mezi Bohuslavem Sobotkou a Miroslavem Kalouskem.

Bohuslav Sobotka ve svém postupu obrátil a nebude podávat demisi, protože Zeman si vykládá ústavu tak, že by měl odejít jen premiér. Zvolí jiné řešení. Problém je dle něj Babiš ve vládě. Výklad prezidenta republiky by podle Sobotky nevyřešil příčinu vládní krize, za kterou označil skandály vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše.

„Ten návrh (na odvolání Babiše) jsem již odeslal na Hrad a podle ústavy musí prezident vyhovět návrhu předsedy vlády. Prezident by bez zbytečného odkladu měl návrhu vyhovět,“ řekl Sobotka pro server Blesk.cz. Návrh již na Hrad dorazil, prezident Zeman je o něm informován. Podrobně se s návrhem seznámí až v pondělí, řekl jeho tiskový mluvčí Jiří Ovčáček. Sobotka navrhuje Zemanovi odvolat ministra financí k 9. květnu.

„Pan prezident si se svým rozhodnutím trpělivě vyčká, především proto, že nelze vyloučit, že pan premiér opět svůj názor změní. Předpokládám, že celou věcí se pan prezident bude zabývat po návratu z návštěvy Číny. Datum 9. května si pan premiér může pověsit na Facebook a to je tak vše, co s tímto datem může dělat,“ doplnil nekompromisně Jiří Ovčáček pro ParlamentníListy.cz.

ČTK
J. Čížek 13:44 8.5.2017
J. Čížek 8:21 8.5.2017
J. Čížek 20:30 7.5.2017
J. Čížek 18:25 7.5.2017
J. Čížek 17:34 7.5.2017

Najdete na Lidovky.cz