10. ledna 2018 9:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud v Plzni odsoudil policistu za filmové pirátství. On sám vinu odmítá

Pirátství (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pirátství (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PLZEŇ Podmíněný tříměsíční trest s roční zkušební lhůtou vyměřil v úterý Krajský soud v Plzni plzeňskému policistovi za filmové pirátství. Podle pravomocného verdiktu odvolacího soudu muž na internetová úložiště nahrál pět filmů a zveřejnil odkazy na jejich bezplatné stažení.

Odsouzení za úmyslný trestný čin pro muže také znamená, že bude muset u policie skončit, píše ve středu plzeňská příloha Mladé fronty Dnes (MfD).

„Skutek, který je mi kladený za vinu, jsem nespáchal. Nenahrál jsem jediný film, nezveřejnil jediný odkaz,“ prohlásil podle listu už dřív u soudu obžalovaný muž. Okresní soud mu loni na jaře vyměřil půlroční podmínku se zkušební dobou 20 měsíců. Proti trestu se tehdy odvolal státní zástupce i obžalovaný.

Rozdělený národ

Porušil autorská práva u pěti filmů

Soud má podle MfD za prokázané, že muž porušil autorská práva u pěti filmů. Okresní soud v Plzni se ale ještě bude zabývat tím, zda bude potrestaný za zveřejnění odkazů k bezplatnému stahování dalších více než 300 titulů, uvedl list.

Trestní oznámení podle deníku podal detektiv protipirátské unie, který pátral po lidech, kteří dali k volnému stažení na internetu film Alois Nebel. Podle spisu policista zveřejnil odkazy na více než 350 filmů ke stažení, firmy zajišťující chod úložišť mu podle MfD poslaly na účet přes 11 tisíc korun. S případnými nároky na úhradu škody odkázal soud držitele autorských práv k filmům na civilní žaloby.

ČTK