23. března 2018 8:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Učitelku Fabiánovou škola odškodnila, institut už vede nová ředitelka

Vanda Fabiánová odešla od soudu díky neplatné výpovědi bez trestu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vanda Fabiánová odešla od soudu díky neplatné výpovědi bez trestu. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

OLOMOUC Škola v Tršicích na Olomoucku odškodnila svou bývalou učitelku Vandu Fabiánovou, která dostala výpověď kvůli údajnému zneužívání prvňáčků na škole v přírodě. Soudy však výpověď označily za neplatnou a konstatovaly, že nic závadného nespáchala.

Tršickou školu už vede nová ředitelka Andrea Teplá, obec ji vybrala v opakovaném výběrovém řízení. Osud bývalého ředitele Jaromíra Vachutky, který spor s Fabiánovou vedl, je zatím nejasný, jak informoval deník Mladá fronta Dnes.

Fabiánová od vypuknutí kauzy učí na škole v sousedních Doloplazech a i přes vyhraný soud se do Tršic nechtěla vrátit. „Škola se se mnou vyrovnala pouze v mezích, které jí nařizuje zákon. Místo roku a půl mi zaplatila ušlou mzdu za šest měsíců. O zbytek bych se musela soudit, což už dělat nebudu. Nechci už o celé kauze ani slyšet,“ řekla deníku Fabiánová. Škola musela zaplatit i soudní výlohy v řádu desítek tisíc korun.

Bývalému řediteli Vachutkovi skončila smlouva na konci loňského roku. Školu od března vede nová ředitelka Andrea Teplá, s bývalým ředitelem nepočítá. Vachutka zůstal ve stavu zaměstnanců v roli zástupce ředitele, nyní čerpá dovolenou.

Vyhazov po návratu ze školy v přírodě

Vachutka propustil učitelku v květnu 2016 po návratu ze školy v přírodě v Jeseníkách. Vadilo mu především to, že se kantorka při večerní hygieně zavírala s chlapci ze své třídy ve sprchách, kde je detailně instruovala, jak provádět hygienu v intimních partiích. Ředitel to označil za nepatřičné chování a zneužívání. 

Učitelka Vanda Fabiánová.
Učitelka Vanda Fabiánová dostala výpověď nezákonně, žádné děti nezneužila.

Žalobci však jeho podnět bez dalšího prověřování odložili jako neopodstatněný. Na soud se nakonec obrátila Fabiánová, která školu žalovala pro neplatnost výpovědi. Okresní i odvolací soud jí daly za pravdu.

ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.