19. února 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Prvňáčkům hrozili likvidací. Policie podezřívá 3 lidi z podněcování k nenávisti a vyhrožování

Základní škola Plynárenská v Teplicích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Základní škola Plynárenská v Teplicích. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

PRAHA/TEPLICE Nenávistné komentáře adresované prvňáčkům v teplické základní škole patrně nezůstanou bez odezvy. Policie kvůli vyjádřením na sociálních sítích prošetřuje tři osoby, mimo jiné za podněcování k nenávisti nebo vyhrožování. Zatím nikoho neobvinila.


„Vypálit a zavézt hnojem“ nebo „Třída plná teroristů, tam by sednul granát, rovnou střílet“. Takové komentáře se objevily v listopadu loňského roku na internetu pod snímkem žáků první třídy ze základní školy Plynárenská v Teplicích. Fotografii, na níž byly i romské, vietnamské či arabské děti, zveřejnil na své facebookové stránce Deník. Udělal tak v rámci projektu Moje první školní tablo.

Fotka třídy, jež se vzápětí rozšířila po sociálních sítích, přilákala pozornost uživatelů s rasistickými a xenofobními názory. Prvňáčky mimo jiné nazývali například malými sebevražednými atentátníky. Verbální útoky ale směřovaly i na pedagogy a samotnou vzdělávací instituci.

Na základě podnětů z médií začala případ šetřit policie. Nyní dospěla k prvním dílčím závěrům.

Základní škola Plynárenská v Teplicích.
Teplice. Školu hlídají strážníci

„V rámci vyšetřování se podařilo ustanovit tři konkrétní podezřelé osoby, z nichž jednu prověřují tepličtí kriminalisté,“ řekl serveru Lidovky.cz Daniel Vítek, mluvčí ústecké policie. Zbylé dva případy řeší vyšetřovatelé v Moravskoslezském, respektive v Plzeňském kraji. Prozatím policisté nestíhají žádnou osobu. Momentálně vyhodnocují veškeré nasbírané důkazy.

„V dané věci jsou zahájeny úkony trestního řízení pro přečin podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod, pro přečin násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci a pro přečin nebezpečné vyhrožování,“ informovala Lidovky.cz Karolína Bělunková, mluvčí moravskoslezské policie.

Česká televize, konkrétně pořad 168 hodin, již v polovině listopadu vypátrala jednoho z autorů nenávistných příspěvků. Ten pod fotografii prvňáčků napsal: „Tam by sednul granát, jak prdel na prkýnko.“ Na kameru ovšem už tak odvážný nebyl. Na dotazy redaktorky veřejnoprávní televize odmítl odpovídat a raději se vzdálil.

Pravděpodobně je však jedním z podezřelých. Podle Deníku, který v listopadu citoval jeho sousedy, se o muže zajímala frýdeckomístecká policie. A právě vyšetřovatelé z místního oddělení mají jednu větev tohoto případu na stole. 

Kvůli kterým konkrétním komentářům je zmiňovaná trojice prošetřovaná ale strážci zákona odmítají sdělit. „Podle citace by se dala zjistit totožnost podezřelých, což je v rozporu s trestním řádem,“ vysvětlil mluvčí Daniel Vítek.

Nenávistné zprávy a výhrůžky zahltily loni na podzim také ředitelku teplické školy Marcelu Prokůpkovou. „Nikdy by mě nenapadlo, že nevinné zveřejnění památečního snímku prvňáčků spustí tak obrovskou negativní kampaň. Nikdy jsem nic podobného nezažila,“ řekla tehdy regionální redakci Deníku.

Ředitelka Marcela Prokůpková.

Ředitelka Marcela Prokůpková.

Pozornost vzápětí upoutala i slova poslankyně Terezy Hyťhové, která uvedla, že „vlastně“ rozumí těm, kteří takové komentáře píšou. „Chápu je z toho důvodu, že dneska je sociální systém nastavený tak, že se zneužívá dávek právě takovými lidmi, kteří nechodí do práce, nechodí ani řádně do školy,“ argumentovala nezvykle v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Kvůli trestnímu oznámení, které na ni podal jeden z občanů, se jejími slovy zabývala policie. Dospěla k závěru, že nešlo o trestný čin. Poslankyně a rovněž pedagožka ze severočeské Krupky podle ní jen svobodně vyjádřila svůj názor.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.