Čtvrtek 11. srpna 2022, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na festival přijede známý americký herec Liev Schreiber, do Varů se vrátí po osmnácti letech

Česko

  12:30
Karlovarský festival přivítá jako hosta amerického herce, scenáristu a režiséra Lieva Schreibera, který se na festival vrací po 18 letech. Zároveň přehlídka vzpomene na nedávno zesnulou Evu Zaoralovou.

Památku dlouholeté umělecké ředitelky Mezinárodního Filmového festivalu Karlovy Vary si v letošním roce připomenou jeho organizátoři. Eva Zaoralová zemřela 10. března letošního roku ve věku nedožitých devadesáti let.

„Není s námi po 29 letech. My jsme ji nazývali matkou rodu, protože byla zakladatelkou nové éry festivalu v roce 1994, kdy se uskutečnil první ročník,“ uvedl prezident karlovarského festivalu Jiří Bartoška.

Evu Zaoralovou tak připomene výstavou fotografií, kterou připravil Michal Čížek v prostorách hotelu Thermal.

„Při zahájení festivalu pak promítneme takový střihák, ve kterém připomeneme, jak se nám za těch 29 let podařilo společně zestárnout,“ řekl Bartoška.

V rámci projekcí je pak připravený zamilovaný film Evy Zaoralové Silnice italského režiséra Federica Felliniho. „Ten Eva překládala a dělala k němu titulky,“ doplnil prezident festivalu.

Na poslední tiskové konferenci Jiří Bartoška představil také další hvězdu letošního festivalu, který začíná v pátek. „Bude jí americký herec, scénárista a režisér Liev Schreiber,“ prozradil.

Tvůrce nepřijede do Karlových Varů poprvé. Už v roce 2004 na přehlídce představil společně s hercem Elijahem Woodem v Čechách natáčený snímek Naprosto osvětleno.

Liev Schreiber se ve filmové a televizní tvorbě pohybuje jako herec od poloviny 90. let. Jeho filmografie zahrnuje v desítkách rolí atraktivní hollywoodské tituly různých žánrů - například romantickou komedii Kate a Leopold, akční snímek Nejhorší obavy či loňský hit Netflixu K zemi hleď!

Za hlavní roli v televizním seriálu Ray Donovan byl Liev Schreiber pětkrát nominován na Zlatý globus a třikrát na Primetime Emmy. Dlouholetá filmová série byla v letošním roce završena snímkem Ray Donovan: The Movie (2022), na kterém se podílel i jako spoluscenárista a výkonný producent.

Festival otevřou Superhrdinové

První projekcí letošního festivalu bude italské komediální drama Superhrdinové režiséra Paola Genovese. Naopak posledním filmem bude extravagantní fantasy Tři tisíce let touhy v hlavních rolích s Tildou Swinton a Idrisem Elbou. Režisérem je George Miller, který je podepsaný i pod postapokaliptickým filmem Šílený Max: Zběsilá cesta.

Celkem festival nabídne na 170 snímků včetně těch krátkometrážních. „Všechny, které jsme získat chtěli, jsme i dostali,“ pochvaloval si umělecký ředitel festivalu Karel Och.

S čím se naopak festival potýká, je skokový nárůst cen. „Vidíme to na částkách, které platíme například za pronájmy v hotelu Thermal a Grandhotelu Pupp,“ řekl výkonný ředitel festivalu Kryštof Mucha.

Organizátoři si ale připlatili například i za letenky. „Jedna na lince New York Praha přijde na 130 tisíc korun. V ekonomické třídě,“ doplnil Mucha.

Jiří Bartoška už v minulosti mnohokrát přirovnal filmový festival ke sněhové kouli puštěné z kopce dolů. „V okamžiku, kdy jede, už ji nezastavíte. A teprve když dojede do údolí, zjistíte, jestli na sebe nabalila úspěch, nebo neúspěch. Ke cti festivalu je, že prakticky vždy to byl úspěch. Takže uvidíme 10. července. To je den, na který se vždy nejvíc těším,“ řekl prezident karlovarské filmové přehlídky.

Ta se po loňském provizoriu, kdy se kvůli pandemickým opatřením uskutečnila až v srpnu, vrací do standardního termínu na začátku července.

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Mohlo by vás zajímat