16. června 2014 17:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Miliony za IT systém, který nevznikl? Heger výdaje hájí

Ministr zdravotnictví Leoš Heger | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zdravotnictví Leoš Heger | foto: ČTK

PRAHA Ministerstvo zdravotnictví v roce 2010 vydalo přes 3,2 milionu korun za počítačový systém, který nikdy nevznikl. Jak vyplývá ze zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu, během tehdejšího působení Leoše Hegera (TOP 09) ministerstvo zdravotnictví objednávku zrušilo. Přesto zaplatilo dvěma firmám za zprostředkovatelské a právní služby.

Lidovky.cz: Tento systém byl zadán v červnu 2010, v rámci projektu Komplexní zajištění IS/ICT resortu zdravotnictví. Bylo to vůbec třeba?
To byl projekt, který byl podepsán těsně před naším nástupem na ministerstvo zdravotnictví a který jsme se snažili zrušit. Což se do značné míry podařilo a některé části, které už byly rozjeté, se podařilo využít pro obnovu jiných věcí na ministerstvu. Ale dále jsme nepovažovali za rozumné systém jako jednotlivou součást projektu za tři čtvrtě miliardy korun zapojovat.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Co bylo součástí celého projektu?
Byly v něm věci týkající se směsice jako řízení ministerstva, řízení hygieny, přímo řízených organizací. Zadání se nám zdálo příliš obecné.

Lidovky.cz: To tedy bylo důvodem, proč jste projekt zrušili?
Ano, bylo to příliš obecné.

Lidovky.cz: Ve zprávě stojí, že ministerstvo zdravotnictví zaplatilo přes dva miliony korun za „projektové řízení.“
Tam už byly zahájeny analytické práce, vše bylo už v běhu a nasmlouváno od našich předchůdců. Takže to nešlo už zrušit.

Lidovky.cz: Ty peníze byly ale dány jiné firmě, než dodavateli.
Za ty peníze byla nasmlouvaná společnost, která měla projekt řídit a připravovat, protože zadání bylo obecné a nebylo ještě rozpracováno. Oni ho původně začali rozpracovávat a na základě části těchto věcí se měla dělat další rozhodnutí.

Lidovky.cz: Ministerstvo zdravotnictví dále zaplatilo přes jeden milion korun advokátní kanceláři za právní analýzu situace a ukončení smlouvy. Když má ministerstvo své právníky, proč bylo nutné za milion korun najímat externí?
Jestliže pracujete s projektem, který má stát tři čtvrtě miliardy, tak se jedná o velmi choulostivé věci. V takovém případě potřebujete posilu nad běžnou právní agendu. Stačí, že ministerští právníci jsou vytíženi různými správními řízeními. Když pak přijde taková mimořádná kauza, těžko to mohou pokrýt.

Jindřich Podlešák

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…