Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zákaz kouření v restauracích? 'Rozhodne počet kuřáků ve sněmovně'

Česko

  8:00
PRAHA - Jedni se ho nemohou dočkat, druzí doufají, že ho Česko nikdy nepřijme. Zákon o zákazu kouření v restauracích je připravený už téměř rok. Za tu dobu se vystřídali tři ministři zdravotnictví a i ten současný - Svatopluk Němeček (ČSSD) - tvrdí: Chci ho prosadit. Má šanci v nové sněmovně uspět? Server Lidovky.cz sondoval, jak budou poslanci hlasovat.

Kouření - ilustrační fotografie foto: Shutterstock

"Záleží, kolik lidí v parlamentu kouří a kolik ne. A takovou šanci bude mít zákon, aby prošel." Takto jednoduchou matematikou vypočítává exministr zdravotnictví Martin Holcát šance tzv. protikuřáckého zákona ve sněmovně.

Za jeho ministrování se zákon kupředu nepohl. "Mě to hodně mrzelo coby nekuřáka, ale na vládě předložen nebyl. Neměli jsme parlament a bylo nemožné, že bychom tento zákon dávali jako zákonné opatření do Senátu," uvedl pro Lidovky.cz Holcát.  

"Myslím si, že když pan Němeček nekouří, tak by zákon mohl znovu  zvednout a protlačovat," říká směrem ke svému následovníkovi. Zároveň ale podotýká, že na zákoně bude ještě třeba zapracovat. "Pokud si dobře pamatuji, součástí úpravy je třeba i úplný zákaz kouření na vysokých školách. K tomu bylo řečeno, že to je iluzorní, že tam musí být vyčleněná místa pro kouření," uvedl Holcát s tím, že v tomto směru lze čekat úpravy. "Jde ale o to, aby se dohody nemnožily a ten zákaz prošel co nejdřív."

Česko, komín EU

Současný ministr zdravotnictví Němeček tvrdí, že chce v záměru svých předchůdců pokračovat. "Ministr Němeček je pro zákaz kouření v restauracích," vzkázal jeho mluvčí Jan Štoll. Dodal však, že se ministr se současnou podobou zákona zatím nestihl seznámit. Teprve až tak učiní, rozhodne o dalších krocích. 

Má protikuřácký zákon ve sněmovně šanci?

Server Lidovky.cz oslovil všech 200 poslanců s dotazem, zda by zvedli ruku pro zákon, který by zcela zakazoval kouření ve vnitřních prostorách restaurací a barů. Jaký je výsledek ankety? Čtěte už ve středu na serveru Lidovky.cz.

Jenže ani předložení zákona ve sněmovně ještě není pro čekatele protikuřáckého zákona výhra. Mezi poslanci se dosud dokázala velmi dobře prosadit kuřácká lobby, která je nepochybně jedním z hlavních důvodů, proč je Česko v regulaci kouření nejumírněnějším státem Evropské unie.

Ukázala to analýza, kterou v roce 2011 zpracovala Evropská komise. Z ní Česko vyšlo jako nejtolerantnější země ke kuřákům v EU spolu ještě s Maďarskem. Ovšem i Maďaři už od té doby přijali přísnou protikuřáckou legislativu.

Spor o zákazníky: přestanou chodit, nebo jich přibude?

Hlavní argument těch, kteří proti zákazu kouření v restauracích vystupují, je zásah do svobody podnikání v oblasti pohostinství. "Každoročně ubývá na našem trhu zhruba pět procent restaurací a tento krok by byl jednoznačně příčinou dalšího zvyšování nezaměstnanosti," uvedl již dříve viceprezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Pavel Hlinka.

Avšak podle exministra Leoše Hegera (TOP 09), jehož tým návrh zákona o zákazu kouření v restauracích zpracoval, by realita byla jiná. "Se svobodou v podnikání tu souvislost nevidím, neboť pravidla by byla pro všechny stejná. Existují seriozní studie, které dokazují, že zákaz kouření obrat restauratérů nesnižuje, a to ani v chladných severských zemích, takže finančních dopadů na podnikání se není třeba obávat," uvedl Heger pro Lidovky.cz.

K TÉMATU:

"Absolutní zákaz kouření v restauracích není jen jasný signál kuřákům, že jejich zlozvyk je něco jako plivání na zem před půl stoletím. Mimochodem, plivátka, která byla tehdy umísťována ve veřejných prostorech, by dnes budila asi velké pobouření a zvedání žaludku u řady lidí. Zákaz ale znamená také výraznou ochranu nekuřáků, kteří jsou v restauracích a barech zaměstnaní. Pohyb v zakouřeném prostředí je klasifikován jako pasivní kouření a jeho škodlivost je rovněž jasně prokázána," doplnil Heger.  

To potvrzuje i přední plicní chirurg Pavel Pafko. Podle něj tvoří 85 procent operovaných pacientů s rakovinou plic kuřáci a u pasivních kuřáků se vyskytuje choroba o 18 procent častěji než u nekuřáků. Navíc náklady na léčbu nemocí spojených s kouřením podle něj předčí zisky, které stát získá na spotřební dani za cigarety.

Zákaz? Většina Čechů je pro

Proti kuřácké lobby však stojí nejen lékařská data, ale i hlas veřejnosti. O názor občanů se opírá i samotná důvodová zpráva, která zákon připravený na ministerstvu zdravotnictví doplňuje. Podle něj si zákaz kouření v restauracích přeje 78 procent obyvatel. Do průzkumu se loni zapojilo 8488 lidí nad 18 let, přičemž 2576 z nich kouřilo. Zákaz by vadil skoro třem pětinám kuřáků.

V číslech

  • 78 % oslovených by uvítalo zákaz kouření v restauracích
  • 41 % kuřáků a kuřaček zákon také podporuje
  • 53 % Češek a Čechů ve věku 18 až 22 let kouří, z toho polovina každý nebo téměř každý den
  • 14 let - věk, kdy si lidé zapálí průměrně první cigaretu

Údaje vychází z průzkumu, který loni zpracovala Fakulta sociálních věd UK a společnost Ipsos. Do průzkumu se zapojilo 8488 lidí nad 18 let, z nich 2576 kouřilo.

Průzkum se obrátil i na majitele nekuřáckých podniků, kteří uvedli, že pokud hosté nekouří, více snědí i vypijí. Průzkum také podotýká, že například v Irsku se po zákazu kouření v restauracích zvýšil počet hostů o 15 procent.

Má i přes tyto argumenty protikuřácký zákon šanci ve sněmovně, tak jak si to podle průzkumu přeje většina Čechů? Nebo se ke striktní změně staví odmítavě?

Server Lidovky.cz oslovil všech 200 poslanců. Vrátilo se 150 odpovědí. Kolik z nich by pro protikuřácký zákon zvedlo ruku? Čtěte už ve středu ráno na serveru Lidovky.cz.

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...

Mohlo by vás zajímat