Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Prezident se na komunistickém sjezdu objeví poprvé od Husáka. ‚Zeman ukazuje, jak se dá vládnout‘

Vojtěch Filip s Milošem Zemanem na snímku z roku 2012. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vojtěch Filip s Milošem Zemanem na snímku z roku 2012. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Poslední hlavou státu, která přednesla projev na sjezdu komunistické strany byl ještě za totalitního režimu Gustav Husák. Nyní, po zhruba třicet letech, na něm vystoupí současný prezident Miloš Zeman. Politologové se shodují, že tím Zeman chce „ukázat, jakým způsobem se dá v České republice vládnout“ a že „legitimizuje komunisty“.

O účasti současného prezidenta na dubnovém sněmu KSČM informoval předseda strany Vojtěch Filip po středeční schůzce se Zemanem na Pražském hradě. Mimo jiné v době, kdy si Česko připomíná 70. výročí od Vítězného února, komunistického převratu v tehdejším Československu v roce 1948, po němž přišlo období zločinů, zvůle a totalitní režim bez milosti likvidoval lidi, kteří se ničím neprovinili.

Současní komunisté se od zločinů svých předchůdců nikdy rázně nedistancovali, řada straníků na doby kruté totality dokonce vzpomíná s obdivem.

„Je to paradox, že zrovna na tuto dobu vychází sestavování vlády. Stejně tak ten příběh KSČM, že prezident je takto ve společnosti toleruje a že mu to ani symbolicky nic neříká,“ komentuje politolog Pavel Šaradín z olomouckého Univerzity Palackého.

Podle něj a jeho kolegů prezident Miloš Zeman svou účastí na komunistickém sjezdu sleduje několik cílů. Jednak tím demonstruje svou snahu vytvořit si vládu podle svého a KSČM dává najevo, že se s ní počítá pro podporu vládní koalice hnutí ANO a ČSSD.

Milošem Zemanem (vpravo) na návštěvě komunistů. Na snímku s ním Vojtěch Filip...
Místopředseda KSČM Petr Šimůnek (vlevo), předseda strany Vojtěch Filip...

Zároveň sněm využívá jako nástroj polemiky se svými názorovými oponenty. „Chce jim ukázat, jakým způsobem se dá v České republice vládnout,“ míní Pavel Šaradín.

V neposlední řadě pak Zeman svým krokem prý plně legitimizuje komunisty v tuzemské politice. „Jde o zdůraznění faktu, že pokud je někdo v Poslanecké sněmovně, tak je relevantní součástí politického systému,“ říká Šaradín.

Zasypání příkopů a poděkování

Na akci, jež se uskuteční 21. dubna, by měl Miloš Zeman, podobně jako v neděli na sjezdu sociální demokracie, vystoupit se svým projevem. Jaká slova bude komunistickým politikům adresovat, lze momentálně pouze jen odhadovat.

Politolog Milan Znoj z Filozofické fakulty UK však očekává, že se prezident pokusí zasypat příkopy polistopadové minulosti a povzbudit stranu k aktivnější účasti na české politice. Nejspíš jí také poděkuje, že ukázala státotvornost a našla odvahu jako první spolupracovat s Andrejem Babišem, myslí si Pavel Šaradín.

Dobré body pro Filipa

Přítomnost Miloše Zemana by ovšem mohla také ovlivnit volbu nového šéfa komunistické partaje, o němž se bude rozhodovat právě na dubnovém sjezdu. A to ve prospěch současného předsedy.

Vojtěch Filip s Milošem Zemanem na snímku z roku 2008.

Vojtěch Filip s Milošem Zemanem na snímku z roku 2008.

„Jsou to dobré body pro Vojtěcha Filipa. On se na tom sjezdu může prezentovat jako ten, který na něj dotáhl prvního prezidenta od doby Gustava Husáka, za což uvnitř strany určitě sklidí pochvalu,“ tvrdí Matěj Trávníček z Fakulty sociálních věd UK.

„Filip si s prezident velice dobře rozumí a systematicky vždycky dbal na to, aby s ním dobře vycházel,“ doplňuje jej Znoj. Podle Šaradína je dosavadní lídr KSČM vedle ultralevicového protikandidáta Josefa Skály, místopředsedy strany, mnohem konsenzuálnější, což prezidentovi více vyhovuje.

Aktuálně má Filip v souboji o předsednické křeslo devět vyzyvatelů. Mezi jeho největší konkurenty se společně se Skálou řadí například poslanec Stanislav Grospič nebo poslankyně Kateřina Konečná. Mimořádný sjezd strany svolali komunisté po nevydařených loňských parlametních volbách, kdy přesvědčili nejméně voličů od svého vzniku.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky

Nebojí se říct, že je autistka. A v závodním tahači Aliyyah Koloc láme rekordy

Aliyyah Kolocová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je poněkud jiná, než obvykle bývají její vrstevnice. Je jí šestnáct, přesto se závodním tahačem už po letišti svištěla...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Bohuslav Sobotka před svým bytem. (12. ledna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!