Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Milost pro Polednovou? Ne

Česko

Prezident Václav Klaus zamítl milost pro prokurátorku Milady Horákové

PRAHA Prezident Václav Klaus nevyhoví žádosti nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké a neudělí milost bývalé prokurátorce Ludmile Brožové-Polednové. Nyní šestaosmdesátiletá Brožová-Polednová byla začátkem září odsouzena na šest let vězení za podíl na justiční vraždě Milady Horákové.

Vesecká argumentovala především tím, že nechce, aby současná justice postupovala podobně jako ta komunistická.

„Vidím - podobně jako nejvyšší státní zástupkyně - problematičnost trestu pro paní Ludmilu BrožovouPolednovou. I já cítím, že je trest několikaletého vězení pro člověka, který dosáhl téměř osmdesáti sedmi let svého věku, velmi sporný. Nemyslím si však, že je v tomto případě institut prezidentské milosti tím správným instrumentem, který by měl rozřešit rozpor mezi vinou na straně jedné a účelností a účinností trestu pro člověka tohoto věku a s takovým časovým odstupem na straně druhé,“ uvedl prezident ve svém prohlášení.

Podle Klause by případná milost pro ženu, jež se podílela na vykonstruovaných procesech, negovala rozhodnutí nezávislého soudu. „Jeho rozhodnutí je závažným krokem k vyrovnání se s naší minulostí,“ upozornil prezident na fakt, že Brožová-Polednová je první, kdo by měl za inscenované komunistické procesy pykat.

„Z těchto důvodů jsem se rozhodl žádosti nejvyšší státní zástupkyně nevyhovět. Cítím však i velikou problematičnost celé této kauzy. Nesmí dojít k tomu, aby se celé generace naší země tímto příliš jednoduchým způsobem - odsouzením jedné staré ženy - zbavily spoluodpovědnosti za to, co se u nás v padesátých letech dělo,“ dodal Klaus.

Nevinné posílali na popraviště především v padesátých letech minulého století i další lidé. Za své činy však nikdy nepykali. Příkladem může být proces s prokurátorem Karlem Vašem za justiční vraždu generála Heliodora Píky. Vaš byl původně odsouzen na sedm let, později soud rozhodl, že je čin promlčen. Nyní žije v domově důchodců.

Podobně dopadly procesy s čelními představiteli komunistické strany, kteří se podíleli na událostech v srpnu 1968. Milouš Jakeš, Lubomír Štrougal, Josef Lenárt - i ti byli nakonec zproštěni obžaloby. Právě proto výsledek soudu s Brožovou-Polednovou přivítali i představitelé Konfederace politických vězňů. „Šlo nám hlavně o to, aby její čin byl prohlášen za zločinný a ona za zločince. To se nakonec stalo,“ prohlásila šéfka konfederace Naděžda Kavalírová.

***

Proč prezident neudělil milost

„Rozhodnutí soudu je závažným krokem k vyrovnání se s naší minulostí. Cítím však i velikou problematičnost celé této kauzy. Nesmí dojít k tomu, aby se celé generace naší země tímto příliš jednoduchým způsobem - odsouzením jedné staré ženy - zbavily spoluodpovědnosti za to, co se u nás v padesátých letech dělo.“

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...